Biblioteka organizuje zbiórkę książek na rzecz Piotrusia

2024-02-07 10:32:34(ost. akt: 2024-02-07 10:53:10)
książki

książki

Autor zdjęcia: newseria

Miejska Biblioteka Publiczna organizuje zbiórkę książek na rzecz małego Piotrusia Szpilki z Giżycka. Wydarzenie organizowane jest w ramach akcji charytatywnej pod patronatem burmistrza prowadzonej przez miasto. Przez cały 2024 rok wspieramy zbiórki pieniężne na rzecz chłopca.
Jeśli macie w domu gry, puzzle i książki, które już przeczytaliście i są w dobrym stanie, możecie je przekazać do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zebrane przedmioty zostaną wystawione na kiermaszu 9 marca 2024 w Ekomarinie, który oprócz książek ma w programie mnóstwo innych atrakcji.

Pozyskane podczas kiermaszu środki zostaną przekazane na rzecz Piotrusia. Dzięki nim będzie mógł skorzystać z kosztownych turnusów rehabilitacyjnych oraz specjalistycznego sprzętu.

Zbiórka trwa do 8 marca 2024 r. w Czytelni dla Dzieci MBP w Giżycku, ul. Mickiewicza 35.


Od lat podczas wydarzeń organizowanych przez miasto Giżycko prowadzone są zbiórki finansowe na rzecz giżycczan, którzy z racji swoich schorzeń potrzebują wsparcia w postaci kosztownego specjalistycznego sprzętu lub turnusów rehabilitacyjnych.

W tym roku będziemy wspierali dwuletniego Piotrusia Szpilkę. Chłopiec wraz z rodzicami, rodziną i zaprzyjaźnionymi wolontariuszami będą gośćmi specjalnymi wydarzeń organizowanych przez miasto. Każdy chętny będzie mógł ich wesprzeć w zbiórce, poprzez przekazanie datku do specjalnie oznaczonych puszek z logo miasta. Puszki do zbiórki z jego wizerunkiem pojawią się w zaprzyjaźnionych firmach i instytucjach. Pieniądze będą przeznaczone na turnusy rehabilitacyjne oraz specjalistyczny sprzęt, które są dla chłopca szansą na samodzielność.


Ze względu na komplikacje okołoporodowe, Piotruś od swoich narodzin znajduje się pod opieką specjalistów Ośrodka Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Giżycku. Systematycznie uczęszcza na zajęcia również w ramach programu PFRON z pedagogiem, fizjoterapeutą oraz logopedą. Chłopiec nie komunikuje się werbalnie, nie reaguje na imię, polecenia, rzadko nawiązuje kontakt wzrokowy. Piotruś jest bardzo aktywny, nadruchliwy, ma trudności ze skupieniem uwagi, robi to, ale na krótko.

Chłopiec regularnie rownież odwiedza wiele specjalistycznych i lekarskich gabinetów w celu kontynuowania jego dalszej diagnostyki. Na ten moment rodzicom udało się ustalić następujące schorzenia u swojego synka: wrodzona wada rozwojowa układu pokarmowego, wrodzona wada rozwojowa nosa, zaburzenia napięcia mięśniowego. Wykryto także zmianę chromosomową, która jest prawdopodobnie przyczyną występujących u Piotrusia zaburzeń klinicznych.

Rodzice każdego dnia starają się robić wszystko, aby zapewnić Piotrusiowi jak najlepszą opiekę lekarzy i specjalistów. Ich marzeniem jest uczestnictwo synka w turnusach rehabilitacyjnych, które skutkują widocznymi efektami rozwojowymi.

Piotrusia już teraz można wesprzeć poprzez przekazanie swojego 1,5 % podatku (więcej szczegółów na stronie gizycko.pl)
Do tej pory mieszkańcy pomagali już siedmiu giżycczanom: Krystianowi Czyrko, Bartusiowi Frączkowi, Adrianowi Jaroszowi, Antosiowi Żochowskiemu, Filipowi Czerniawskiemu, Igorkowi Kamińskiemu, Adasiowi Mantrybie i Wojtusiowi Koziołowi.
Każdego roku akcji patronuje burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz. Koordynatorką jest dr Katarzyna Karolska z Biura Promocji i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Giżycku (e-mail katarzyna.karolska@gizycko.pl, tel. 798 112 125).
Źródło: gizycko.pl

Fot. Archiwum rodzinne

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5