Na uzdrowisko we Fromborku jeszcze poczekamy

2015-10-23 11:22:22 (ost. akt: 2015-10-23 11:35:13)

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Wygląda na to, że plany dotyczące utworzenia uzdrowiska we Fromborku przesuną się w czasie. Miasto nie skorzysta teraz z 4,5 mln. zł. dotacji z Unii Europejskiej na uzbrojenie terenu pod przyszłe obiekty sanatoryjne. Okazało się, że koszt wykonania uzbrojenia terenu jest znacznie wyższy niż założono na etapie wnioskowania o dofinansowanie. Próby uratowania dofinansowania spełzły na niczym, bo istotne decyzje ministerialne według burmistrza Fromborka zapadły zdecydowanie zbyt późno. Małgorzata Wrońska zapowiada jednak, że pieniędzy poszuka w „nowym rozdaniu unijnym”.
O tym, że Frombork oraz sołectwa Bogdany i Ronin będą obszarem ochrony uzdrowiskowej dowiedzieliśmy się na początku tego roku. 13 stycznia Rada Ministrów podjęła pozytywną dla rozwoju miasta decyzję. Dzięki postanowieniu miasto po wybudowaniu zakładów dla kuracjuszy stanie się uzdrowiskiem.

Wniosek o dofinansowanie w konkretnej kwocie, deklarując wykonanie za nią konkretnie wyliczonych ilości dróg, chodników i instalacji Frombork złożył już w 2012 roku. Gminie przyznano ponad 4,5 mln zł dotacji na realizację wartego jak zakładano około 6,2 mln zł projektu pn. „Zwiększenie atrakcyjności terenów Gminy Frombork dla projektów inwestycyjnych”. Jego realizację podzielono na dwa etapy: projektowy i wykonawczy.

Niestety, po opracowaniu dokumentacji okazało się, że koszt uzbrojenia terenu jest blisko dwukrotnie większy od zakładanego.
W związku z tym władze Gminy postanowiły wystąpić do przyznającego dofinansowanie Ministerstwa Gospodarki o wyrażenie zgody na wykonanie uzbrojenia terenu w zakresie ograniczonym do kosztu przewidywanego pierwotnie. „Miało to polegać na wykonaniu w pierwszym etapie całości prac ziemnych i uzbrojenia podziemnego terenu oraz części nowych nawierzchni i przesunięciu na czas późniejszy wykonania pominiętych w pierwszym etapie nawierzchni, chodników i ścieżek rowerowych” — czytamy na oficjalnej stronie Urzędu Miasta i Gminy Frombork.
Jednak pozytywną decyzję urząd otrzymał dopiero w połowie września. Według Małgorzaty Wrońskiej zbyt późno, by wykonać tak dużą inwestycję do końca tego roku.

— Niestety mimo wielokrotnych monitów o potraktowanie sprawy jako pilnej, zgodę Ministerstwa Gospodarki otrzymaliśmy dopiero w połowie września — mówi Małgorzata Wrońska, burmistrz Fromborka. — Ponieważ termin realizacji całości wyznaczony na 30 listopada nie może zostać zmieniony nie jesteśmy w stanie, bo i nikt nie jest, dotrzymać tego terminu. Więc nie przystąpimy do realizacji projektu w terenie i będziemy szukać pieniędzy z „nowego unijnego rozdania”.

Gminie nie udało się też pozyskać środków na rekonstrukcję odwiertu wód geotermalnych, który jest podstawą funkcjonowania uzdrowiska.
— Ponieważ to nie uzbrojenie terenu, ale odwiert zapewniający surowiec leczniczy jest dla sprawy fromborskiego uzdrowiska absolutnie najważniejszy — mówi Andrzej Szyszło, Kierownik Referatu Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy Frombork. — Na jego rekonstrukcji skupiają się teraz wysiłki Gminy. Póki co wciąż nie ma wytycznych odnośnie zasad występowania o środki unijne z rozdania 2014-2020, więc nie można mówić o konkretnych złożonych wnioskach.


Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ogarniety #1851235 | 83.21.*.* 6 lis 2015 02:02

  najpierw marina teraz to kur...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. spoko #1844382 | 83.21.*.* 28 paź 2015 07:44

  fro jak odejsc....nikt nie odchodzi od takiego koryta tylko dlatego ze w jakims zapiziałym miescie uzdrowiska nie bedzie...nikt normalny nie wierzył ,ze cokolwiek bedzie...lewanska w ch...zrobiła was jełopy i tyle haha

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. zeb64 #1842356 | 37.248.*.* 25 paź 2015 22:10

   Urząd -masa ludzi pracujących bez kompetencji. Czy można o nich wymagać rzeczowego załatwienia sprawy? Nie ! Pogonić przy najbliższej okazji to całe "zło" z burmistrz na czele !!!!Za zmarnowane pieniądze pociągnąć do odpowiedzialności karnej. Jeden "bubel" już wybudowali(rynek) , nie pozwólmy na dalsze roztrwonienie publicznych pieniędzy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (19) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. rolio #1842187 | 80.52.*.* 23 paź 2015 21:13

    Ludzie, uzdrowiska długo nie będzie a może i wcale. Weźcie się lepiej za plażę, syf, że wykapać się nie można. W Suchaczu, Tolkmicku czy Kadynach można było zrobić ładne plaże gdzie przyjeżdża sporo ludzi. We Fromborku niemoc! Panie radne weźcie się wreszcie do roboty, czy wam tylko zależy na pobieraniu dietek?

    Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz

   2. Fro #1842104 | 89.71.*.* 23 paź 2015 20:04

    Pani Burmistrz powinna odejść... Jak można tyle milionów przetracić, taka szansa drugi raz może sie nie powtórzyć! Kto na nią głosował...

    Ocena komentarza: warty uwagi (27) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    Pokaż wszystkie komentarze (10)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5