Bez lejc i na zakazie - skarceni za pogardę dla przepisów

2023-12-13 15:55:23(ost. akt: 2023-12-13 16:08:26)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Niby oczywiste jest, że każdy rodzaj pojazdu wymaga nabycia przez kierowcę uprawnień do jego prowadzenia. Aktualne przepisy nakładają na kierujących popełniających tego rodzaju przewinienia surowe kary. We wtorek 12 XII ełcka policja zatrzymała trzech kierowców bez wymaganych dokumentów.
Prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień jest poważnym wykroczeniem drogowym. Taka sprawa zawsze kierowana jest do sądu (a nie w postępowaniu mandatowym), który może nałożyć grzywnę w wysokości nawet 30 tys. zł. i orzec 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów. Natomiast złamanie zakazu to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. We wtorek 12 XII policjanci z Ełku zatrzymali 3 kierowców, którzy złamali te przepisy.

31-latek został zatrzymany do kontroli drogowej, bo samochodem ciężarowym przewoził ładunek sypki niezgodnie z przepisami. Został za to ukarany mandatem. Ponadto ten kierowca nie miał uprawień do kierowania pojazdami i za to wykroczenie odpowie przed sądem.

Podobnie jak 63-latek, który przekroczył dopuszczalną prędkość. Mężczyzna jechał pojazdem ciężarowym. Policjanci ustalili, że nie ma uprawień do prowadzenia tego rodzaju pojazdów.

Z poważniejszymi konsekwencjami musi liczyć się inny kierowca, który został zatrzymany z powodu niesprawnego oświetlenia w pojeździe. 35-latek w przeszłości prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości i miał orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Złamanie sądowego zakazu zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

mat. KPP Ełk; opr. mac.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5