Rozpoczęły się obchody Dnia Edukacji Narodowej

2023-10-10 22:51:31(ost. akt: 2023-10-10 23:07:32)

Autor zdjęcia: Fb/Artur Chojecki

We Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych w Białymstoku Filia w Ełku we wtorek odbyły się wojewódzkie uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wziął w nich udział m.in. Wojewoda Warmińsko - Mazurski Artur Chojecki.
We wtorek w południe we Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych w Białymstoku Filia w Ełku odbyły się pierwsze z trzech wojewódzkich uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wzięli w nich udział m.in. Wojewoda Warmińsko - Mazurski Artur Chojecki, Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty Wojciech Cybulski, Senator RP Małgorzata Kopiczko, Starosta Ełcki Marek Chojnowski oraz prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.


W imieniu Prezydenta RP Andrzej Duda wręczyłem odznaczenia wyróżnionym Nauczycielom. Kłaniam się Państwu nisko, dziękuję za pracę na rzecz wychowywania naszej Młodzieży. Życzę zdrowia oraz wszelkiej pomyślności — życzył pedagogom wojewoda Artur Chojecki.

Na Warmii i Mazurach obecnie mamy około 28 tysięcy nauczycieli.

Kolejne wojewódzkie uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbędą się w czwartek w Elblągu i w piątek w Olsztynie.


Dzień Edukacji Narodowej

Tradycyjnie zwany jest Dniem Nauczyciela. Nazwa Dzień Edukacji Narodowej funkcjonuje od 1982 roku jako święto wszystkich pracowników oświaty. Wprowadzono je ustawą – Karta Nauczyciela z 1982 r.

Artykuł 74 ustawy – Karta Nauczyciela stanowi: „W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych”.

Nazwa Dzień Edukacji Narodowej pochodzi od powołanej przez Sejm w 1773 roku z inicjatywy kró1a Stanisława Augusta Poniatowskiego, Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce i uczyniło nasz kraj prekursorskim w tej dziedzinie.

Działalność Komisji Edukacji Narodowej miała przełomowe znaczenie w historii polskiego szkolnictwa. Opracowano wówczas nowe programy nauczania, zorganizowano na nowo szkoły średnie, zreformowano szkoły wyższe. Reforma szkolnictwa miała stanowić istotne ogniwo reformy państwa, jej celem było wykształcenie pokolenia Polaków świadomych swoich obowiązków obywatelskich, wyposażonych w wiedzę użyteczną, opartą na ówczesnych zdobyczach nauki.

Obecnie 14 października jest dniem, w którym podczas uroczystości przypomina się najlepsze tradycje naszego narodu i państwa, nagradza zasłużonych nauczycieli w podziękowaniu za ich trud oraz poświęcenie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5