Szykuje się wspaniała noc ze spadającymi gwiazdami. Idziesz?

2022-08-12 23:37:08(ost. akt: 2022-08-12 23:45:12)
Perseidy w całej krasie

Perseidy w całej krasie

Autor zdjęcia: Pixabay

Wielka gratka dla nocnych Marków – a przede wszystkim – miłośników gwiazd i wszystkiego co kosmiczne. Już jutro (sobota 13 sierpnia) CEE w Ełku zaprasza chętnych na wspólną eskapadę tuż za miasto i podziwianie roju Perseidów, czyli spadających gwiazd.
Każdego roku w sierpniu nasza planeta przecina drogę komety 109P/Swift-Tuttle. Wówczas na niebie możemy obserwować meteory z roju Perseidów. Meteory wydają się wylatywać z gwiazdozbioru Perseusza, stąd ich nazwa.

Ich obserwacje są niezwykle proste – wystarczy położyć się na kocu, leżaku lub po prostu na trawie i wpatrywać się w jak największy obszar nieba. Pierwsze meteory powinniśmy dostrzec już po kilku minutach obserwacji. Będzie ich tym więcej, im ciemniejsze miejsce do obserwacji wybierzemy. W Polsce bezkonkurencyjne są Mazury i Bieszczady.

Ci, którzy zostają w miastach mają znacznie trudniej. Duża ilość świateł ogranicza nasz zasięg widzenia – jesteśmy w stanie dostrzec tylko najjaśniejsze gwiazdy. Dlatego w tym dniu warto wybrać się poza miasto. Bardzo dobrym miejscem do obserwacji nieba jest plaża na Szeligach czy plaża nad Jeziorem Sawinda. Świetną propozycję na sobotnią noc ma dla mieszkańców Ełku Centrum Edukacji Ekologicznej.

CEE zaprasza na wspólną wyprawę tuż za Ełk i podziwianie Perseidów. Event jest bezpłatny dla uczestników i nie obowiązują na niego zapisy – organizator zaprasza każdego chętnego, z tej racji może to być świetna propozycja nawet dla całych rodzin, tym bardziej że dopisuje pogoda, a noce są bezchmurne.

Zbiórka sobotniej wyprawy na Perseidy jest planowana na godz. 20:00, przy przystanku MZK Kolonia-Szkoła, na ul. Kolonia przy boisku SP nr 9 w Ełku. Obserwacja meteorów jest zaplanowana pomiędzy wsiami Konieczki i Miluki. Spod przystanku to zaledwie 2 km marszu, który na pewno upłynie szybko na wspólnych rozmowach. Powrót do Ełku jest planowany ok. północy.

Ze względu na komary zalecane są długie spodnie, kryte obuwie, odzież z długim rękawem i środek odstraszający komary. Pożądane - kocyk lub mata. Obserwacje meteorów są możliwe tylko przy bezchmurnym niebie. W przypadku zachmurzenia wyprawa się nie odbędzie. W razie wątpliwości proszę kontaktować się z Jarosławem Wasilewskim, tel. 501 207 789. Ze względu na pełnię Księżyca warunki do obserwacji meteorów będą w tym roku niekorzystne — informuje organizator na swojej stronie internetowej.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5