Ełccy samorządowcy protestowali w Warszawie przeciwko Polskiemu Ładowi

2021-10-13 14:55:47 (ost. akt: 2021-10-13 15:29:22)

Autor zdjęcia: UM w Ełku

Wspólny protest przeciwko założeniom rządowego Polskiego Ładu podjęli w środę (13 X) samorządowcy z różnych stron Polski. Nie zabrakło również naszego samorządu, miejskiego jak i powiatowego. Samorządowcy boją się, że min. utracą środki na realizowanie własnych zadań.
W środowym proteście podjętym w Warszawie brały udział oprócz samorządowców ze Związku Miast Polskich również stowarzyszenia, korporacje oraz organizacje wspierające powiaty, miasta i gminy. W stolicy pojawiła się również delegacja z naszego miasta i powiatu: radni, przewodniczący Klubu Radnych Miejskich Dobro Wspólne Bogusław Wisowaty, przewodniczący RM Włodzimierz Szelążek, wiceprezydent Ełku Artur Urbański oraz wicestarosta naszego powiatu, Robert Dawidowski.

W imieniu mieszkańców naszych gmin postulujemy i domagamy się zwiększenia udziału samorządów w podatku PIT, adekwatnego do utraconych wpływów wynikających z ustaw wprowadzonych w tzw. „Polskim Ładzie” oraz stworzenia Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi jako mechanizmu wyrównującego rozwój obszarów wiejskich i miejsko-wiejskich — brzmi fragment „samorządowego” apelu środowiskowego wystosowanego przez protestujących. Dokument trafił również do Sejmu RP poprzez złożenie go na ręce marszałków.
Obrazek w tresci

Czego boją się samorządowcy?

Przedstawiciele polskich samorządów podkreślają, iż działania realizowane przez rząd ograniczają społecznościom lokalnym uprawnienia do decydowania o swoich sprawach, swobodnego dysponowania środkami, zgodnie z lokalnymi potrzebami i demokratycznie ustalanymi priorytetami. Prezydenci i burmistrzowie miast zauważają zmniejszanie kompetencji samorządów m.in. w obszarze zdrowia, edukacji i finansów. Samorządowcy obawiają się, że wprowadzane przez rząd zmiany prawne spowodują znaczne uszczuplenia dochodów własnych gmin, powiatów i województw. Zwracają uwagę, że przyczynia się do tego obserwowany od kilku lat spadek dochodów z PIT, dlatego samorządy alarmują, żę w przyszłości zagrożone będą utratą płynności finansowej. Podkreślają, że projekt tzw. Polskiego Ładu nie rekompensuje tych strat, a ich dochody własne będą zastępowane transferami z budżetu państwa. Protestujący zwracają uwagę, że może prowadzić to do uzależnienia finansowego jednostek samorządu terytorialnego od administracji rządowej i ostrzegają przed "wymuszonymi" w ten sposób podwyżkami cen usług komunalnych, ponieważ sam z siebie nie będą w stanie realizować własnych zadań na satysfakcjonującym poziomie.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

na podst. mat. UM w Ełku

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5