Ełccy mundurowi też protestują. Chcą podwyżek i więcej rąk do pracy

2018-07-17 08:00:00 (ost. akt: 2018-07-17 08:39:56)

Autor zdjęcia: Policja

WYDARZENIA\\\ Niskie zarobki, brak znaczących podwyżek, za dużo wakatów, niepełnopłatne L4, krzywdząca ustawa emerytalna — to główne postulaty policjantów, którzy ogłosili ogólnopolski protest. Do policjantów dołączyli już m.in. strażacy.
Wstążki na antenach, flagi wywieszone w szybach, oflagowanie ełckiego budynku komendy — to niektóre elementy protestu służb mundurowych, które widoczne są gołym okiem. Największą zmianę jednak odczują prawdopodobnie kierowcy, którym powinęła się noga i zostali zatrzymani. Policjanci nie wystawią już mandatu, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. A to już uderza w całą strukturę policji — jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2017 roku funkcjonariusze drogówki wystawili 3 326 919 mandatów. To 9115 dziennie. Łatwo policzyć, jak duże są to wpływy do budżetu.

Protest jest konieczny, żeby zwrócić uwagę społeczeństwa na warunki pracy w policji. Funkcjonariusze domagają się przede wszystkim podwyżek. Według oficjalnych danych początkujący policjant zarabia "na rękę" niespełna 2 tys. zł. Kontroler ruchu drogowego może liczyć na blisko 3,5 tys. zł. Funkcjonariusze mają też serdecznie dość nakładania na nich odgórnie limitu mandatów, które muszą wystawić. Protestują również przeciwko obowiązującej ustawie emerytalnej i domagają się przywrócenia stanu prawnego sprzed 2013 roku. Kolejnym postulatem jest żądanie stuprocentowo płatnego zwolnienia lekarskiego przez pierwsze 30 dni. Teraz policjantom płaci się 80 proc. wynagrodzenia. A jak wskazują związkowcy, krótkie choroby często wynikają z charakteru służby, częstej pracy w nieregularnym trybie, niebezpieczeństw wynikających ze służby.
To, że policjanci mniej ochoczo wypiszą kierowcy mandat, to dopiero początek. Jak zapowiadają związkowcy, w przypadku bezczynności rządu, będą podejmowane dalsze kroki.

— Nasz protest będzie trwał do skutku — mówi Sławomir Koniuszy, szef NSZZ Policjantów w Olsztynie. — Nie chcielibyśmy rozpoczynać tej akcji, ale nie mamy innego wyjścia. Wszystko zależy jednak od decyzji rządu. Jeśli rozmowy doprowadzą do szybkiego ustabilizowania sytuacji kadrowej, to my się od razu wycofamy z protestu. Jeśli jednak nie, będziemy wdrażać dodatkowe formy. W planach mamy elementy strajku włoskiego, polegającego na drobiazgowym wykonywaniu czynności służbowych. Myślimy też o manifestacji ogólnokrajowej we wrześniu.

Ełccy policjanci także dołączyli do protestu. Rozmawialiśmy z kom. Waldemarem Misarko, przewodniczącym ZT NSZZ Policjantów KKP w Ełku.

— Pracuję w policji 30 lat, jestem w związkach od dawna i widziałem wiele protestów. Ale nigdy nie widziałem, żeby policjanci aż tak angażowali się w akcje protestacyjne, jak tym razem — powiedziałem nam kom. Misarko. — Pewnie wynika to z tego, że każdy z nas widzi, że wszystko zmierza w złym kierunku. Najgłośniej ludzie oczywiście dyskutują o podwyżkach. Ministerstwo twierdzi, że w ostatnim czasie otrzymaliśmy 800 złotych podwyżki, co jest zwyczajnie nieprawdą. Podwyżki, dużo mniejsze niż wskazuje minister, to tak naprawdę tylko wyrównanie strat wynikających ze wzrostu inflacji. W żaden sposób nie przyczyniły się do poprawy warunków pracy i życia policjantów.

Do związków, przynajmniej w Ełku, należy zdecydowana większość policjantów. Na nieco ponad 160 osób pracujących w ełckiej komendzie, około 110 jest w NSZZ.

Jak się okazało, wśród służb mundurowych jest więcej formacji, które nie są zadowolone z obecnego stanu rzeczy. W poniedziałek 16 lipca kolejne związki poinformowały, że dołączają do protestu. To m.in. straż pożarna, graniczna i służba więzienna.

mro

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. And #2538648 | 91.229.*.* 18 lip 2018 09:22

  Każda grupa społeczna ma swoje plusy i minusy natomiast strażak czy policjant jest na każdy gwizdek. NATOMIAST WŁAŚCICIEL SKLEPU LUB FIRMY PO GODZ. URZĘDOWANIA WYŁĄCZA TEL I MAT WSZYSTKO W D....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Kb #2538019 | 5.172.*.* 17 lip 2018 13:46

  Kilka zagadnień dotyczących pracy Policji i problemów w Ełku. Dla przykładu : 1. Gdzie jest izba wytrzeźwień w Ełku? To pytanie do PrezydĘta i PrzewodniczOMcego UM. 2. Co robią członkowie Komisji Rodziny, Zdrowia i Polityki Społecznej w zakresie profilaktyki i przeciwdziałaniu alkoholizmowi? 3. Gdzie można przeczytać "Informację z realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na terenie miasta Ełku" - miałaby być zaprezentowana w czerwcu 2018 r. 4. Jak rozwiązywane są problemy związane z nadużyciami alkoholu w Ełku? np. - jaka jest prowadzona kontrola (np. poprzez przymusowe leczenie, nakładanie i egzekucja grzywien i mandatów) osób nadużywających alkohol, a które nie mają i mają stałe adresy zamieszkania na terenie Ełku? Ile interwencji było w poszczególnych latach policjantów w zakresie interwencji do osób pod wpływem alkoholu w tym do osób które spożywały alkohol w miejscach do tego niewyznaczonych? Czemu o tym piszę? Otóż znaczna część interwencji Policji dotyczy spraw związanych z nadużywaniem alkoholu. Nie widzę w mieście żadnej profilaktyki. Nie chodzi o zamykanie sklepów, ale o kontrolę sklepów (np. poprzez przeglądanie monitoringu ze sklepów) i okolic (i tu uwaga ciekawostka dla radnych i kierownictwa w UM : szalety miejskie znajdują się na każdym podwórku przy każdym sklepie monopolowym), a nawet ograniczenie czasu sprzedaży alkoholu. Skoro z niedzielami się udało to i z ciszą nocną też powinno. W końcu wóda to nie chleb, że jest czerstwy na drugi dzień, poza tym wóda też nie kiśnie i nie zjełczeje. jakieś konkluzje, przemyślenia lub drgawki kory mózgowej?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Jan #2538007 | 176.221.*.* 17 lip 2018 13:28

   Emerytura w wieku 65 lat czym ruzni się POLCJA OD GURNIKA CZY ZWYKLEGO ROBOLA CO PRACUJE NA BUDOWIE

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Halina #2537915 | 94.254.*.* 17 lip 2018 10:49

    do roboty sie brać a nie tłuczecie małolatów za znikomą ilość maryśki, do roboty sie brać a nie spicie w autach albo godzinami przesiadujecie w kebabach, do roboty sie brać a nie jezdzicie bez celu po miescie, do roboty sie brać a nie mandaty wystawiacie za bzdurne rzeczy bo coś bardziej znaczącego wymaga od was zbyt wiele zaangażowania, jestescie bandą leni i nierobów! Ganiac wlascicieli psow ktore srają na trawniki! ganiac cioty ktore parkują zajmując dwa miejsca na raz, wtedy nie bedziecie musieli wystawiac mandatow tym ktorzy parkują z przymusu kombinacji i braku miejsc parkingowych bo prezydent kwiatki woli sadzic niz zadbac o odpowiednia ilosc miejs parkingowych! do roboty sie brać lenie! kreatywnosci troche, zaangażowania, wtedy mozecie krzyczec o podwyzki!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5