Zawodniczki UKS Salos Mistrzyniami Świata PGSI!

2016-05-12 12:59:04(ost. akt: 2016-05-12 13:16:17)

Autor zdjęcia: Archiwum klubu

W dniach 4-8 maja odbyły się Ogólnoświatowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w Bratysławie i Wiedniu (PGSI 2016). Do stolicy Słowacji zjechało blisko 1500 uczestników, a ełcki Salos reprezentowały dwie drużyny siatkarek.
Trasa na Mistrzostwa PGSI została podzielona na dwa etapy. 3 maja ełckie drużyny zatrzymały się na nocleg w Łodzi, w Salezjańskim Liceum i Gimnazjum im. Księdza Bosko. Odbył się tam jeszcze ostatni trening przed zmaganiami w Bratysławie. Już wtedy było widać, że mimo intensywnego ostatnio okresu forma na ten turniej będzie wysoka. Następnego dnia ruszyliśmy w dalszą drogę przez malowniczą Polskę i Słowację.

Po pierwszych dwóch dniach pobytu i rozegraniu meczy grupowych drużyna siatkarek w kategorii B wyszła z pierwszego miejsca do półfinałów. Dziewczęta pokonały wszystkie rywalki w grupie (Belgię, Hiszpanię oraz Portugalię 2) i jako jedyne w swej kategorii spośród wszystkich drużyn zdobyły komplet 9 pkt, nie tracąc przy tym ani jednego seta. Niestety, w kategorii A nie było już tak dobrze. Dziewczęta w 3 zespołowej grupie wygrały jedno spotkanie i trafiały do grupy „lucky loser”, gdzie tylko zwycięzca awansował do półfinału. Niestety, mimo ambitnej walki, "salosianki" przegrały dwa mecze i ostatecznie zajęły 6. miejsce.

W weekend przyszedł czas zmagań półfinałowych i finałowych. Na drodze do upragnionego finału stanęły ełczankom Niemki z Essen, które niesione dopingiem sporej grupy niemieckich kibiców wygrały pierwszego seta. Mimo niesprzyjającego wyniku, ełczanki doprowadziły do wyrównania swoją dobrą grą, a w tie-breaku nie dały szans podłamanym rywalkom.

Na niedzielę zostały zaplanowane finały we wszystkich rozgrywkach na igrzyskach. Mecz finałowy to marzenie każdej drużyny sportowej biorącej udział w PGSI 2016. Hala pełna kibiców, drużyn oraz trenerów, którzy zakończyli już swoje zmagania. Polskie flagi, Ambasador RP na Słowacji - tego dnia każdy chciałby stanąć na boisku i grać.

Salosianki z Ełku rozpoczęły bój z pierwszym zespołem z Lizbony, drugim finalistą kategorii B w piłce siatkowej kobiet. Pierwszy set był wyrównany. Mimo prowadzenia, następuje zastój i to drużyna z Portugalii wygrała go do 22. W drugim secie "salosianki" złapały rytm niesione dopingiem polskiej publiczności i rozbiły drużynę z Portugalii do 10. Tie break to ponownie starcie tytanów. Gra obu drużyn była bardzo wyrównana, portugalki broiły piłki wręcz nie do wybronienia, a wymiany stawały się są coraz dłuższe. Dramatyczna walka trwała do stanu po 11. Wtedy to "salosianki" pokazały klasę i wygrały seta do 12, a cały mecz 2:1 Tym samym tytuł Mistrzowski PGSI 2016 w Kategorii B dziewcząt trafił do ełckiej drużyny. Rok temu w Turynie nasze starsze zawodniczki wywalczyły ten sam tytuł - tym samym drugi rok z rzędu tytuł pozostaje w Ełku.

Skład Mistrzowskiego zespołu: Andrzejczuk Klaudia, Akacka Klaudia, Dyszkiewicz Weronika, Juszkiewicz Weronika, Magreta Julia, Majewska Natalia, Mocarska Anita (kapitan), Orłowska Maja, Żabińska Patrycja. Trenerzy: Urszula Pieczulis, Maksymilian Magreta.

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować władzom Miasta Ełku, Powiatu Ełckiego, Ministerstwu Sportu i Turystyki, Fundacji Huberta Jerzego Wagnera oraz lokalnym firmom, które wsparły nasz wyjazd. Dziękujemy!

źródło: UKS SALOS EŁK