Oddaj szpik i zostań bohaterem

2014-11-05 11:14:13(ost. akt: 2014-11-05 11:48:07)
Czy wiesz, że w Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka? 
W takim wypadku bardzo często jedyną szansą dla osoby chorej jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego.
Czy wiesz też, że prawdopodobieństwo odnalezienia zgodnego dawcy szpiku, nazywanego bliźniakiem genetycznym, wynosi średnio 1 do 25 tysięcy? Biorąc pod uwagę fakt, że na całym świecie na 7 miliardów ludzi potencjalnych dawców jest tylko 11 milionów prawdopodobieństwo jest naprawdę bardzo niewielkie.

Dlatego nie czekaj! Jeśli chcesz dać komuś szanse na życie, zarejestruj się w bazie DKMS Polska. Gdy okaże się, że Twój materiał genetyczny jest zgodny z materiałem genetycznym Chorego i pomyślnie przejdziesz badania kontrolne, będziesz mógł oddać komuś swój szpik, który będzie dla niego najcenniejszym darem.

Pobranie szpiku nie jest zabiegiem tak inwazyjnym i niebezpiecznym jak mówi krążąca pogłoska o pobieraniu komórek macierzystych z kręgosłupa. Wbijanie igły w rdzeń kręgowy jest mitem. Istnieją dwie metody pobrania szpiku. Pierwsza i najczęściej stosowana (w 80% przypadków) to metoda pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej.

Wiąże się to tylko 
z przyjmowaniem na pięć dni przed zabiegiem czynnika pobudzającego wzrost komórek macierzystych i zazwyczaj jednodniowym pobytem w klinice, podczas którego z krwi Dawcy odseparowane zostają potrzebne komórki. W drugim przypadku – pobrania szpiku z talerza kości biodrowej (nie z kręgosłupa!) wiąże się to z 2 – 3 dniowym pobytem w klinice i bezbolesnym pobraniem szpiku odbywającym się pod całkowitą narkozą.

Rejestracja w bazie zajmie Ci tylko kilka minut, a wykonać ją możesz 8 lub 9 listopada 2014r. w C. H. Brama Mazur w Ełku. Wtedy to odbędzie się rejestracja dedykowana dla Jerzego, mieszkańca Ełku. Jerzy ma 57 lat, kochającą żonę, dzieci i wnuki. Cztery lata temu usłyszał diagnozę: białaczka. Od tego czasu zmaga się z chorobą, a w tym momencie jedyną szansą jest dla niego przeszczep szpiku.

Jesteś w wieku pomiędzy 18 a 55 r.ż., ważysz minimum 50kg, nie masz przeciwwskazań, ale masz za to dużo dobrej woli i nadziei, którą chcesz komuś podarować? Przyjdź, wypełnij formularz i pobierz wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Dla Ciebie to chwila a dla innych CAŁE ŻYCIE! Czekamy na Ciebie 8 listopada w godzinach 9-21 i 9 listopada od 10 do 20 w C. H. Brama Mazur. Nie zapomnij wziąć ze sobą dokumentu tożsamości z numeru PESEL. Zarejestruj się i daj komuś szansę na nowe życie!

Organizatorami Akcji „Pomóż Jerzemu i Innym” są Fundacja DKMS Polska oraz Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Ełku i jest ona objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tomasza Andrukiewicza.

Agnieszka Milewska
Wolontariusz MCK OHP Ełk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5