Jutro pójdą pierwsze przelewy!
2025-06-30 12:14:11(ost. akt: 2025-06-30 12:19:21)
Od początku 2025 roku wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o tzw. rentę wdowią – nowe świadczenie, które pozwala zachować część świadczenia po zmarłym małżonku, jednocześnie nadal pobierając własną emeryturę lub rentę. To rozwiązanie polega na zbiegu dwóch świadczeń: osoba uprawniona może otrzymywać 100 procent własnej emerytury lub renty oraz dodatkowo 15 procent świadczenia po zmarłym małżonku – lub odwrotnie, w zależności od tego, które świadczenie jest korzystniejsze.
W przypadku, gdy oba świadczenia pochodzą z różnych instytucji, np. z ZUS-u i KRUS-u, środki wypłacane są w dwóch terminach – przez każdą z instytucji oddzielnie. Jednak decyzję administracyjną otrzymuje się tylko jedną – z instytucji wypłacającej mniejszą część świadczenia, czyli 15 procent. Ta druga, wypłacająca główną część emerytury lub renty (100 procent), przekaże jedynie informację o dalszej kontynuacji wypłaty – wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych obsługuje zdecydowaną większość wniosków o rentę wdowią – aż około 90 procent wszystkich spraw trafia właśnie do tej instytucji. Od początku stycznia do 27 czerwca 2025 roku do ZUS-u wpłynęło blisko 972 tysiące wniosków z całej Polski. W samym tylko województwie kujawsko-pomorskim złożono ich ponad 35 tysięcy.
Oprócz ZUS-u, wnioski można składać także w innych instytucjach emerytalno-rentowych, takich jak KRUS, Biuro Emerytalne Służby Więziennej (BESW), Wojskowe Biuro Emerytalne (WBE) czy Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (ZER MSWiA).
Wnioski złożone do ZUS-u do 31 lipca 2025 r., które zostaną pozytywnie rozpatrzone, uprawniają do wypłaty renty wdowiej z wyrównaniem od lipca tego roku. W przypadku złożenia wniosku po tej dacie, świadczenie będzie wypłacane dopiero od miesiąca, w którym dokument wpłynął do instytucji.
Aby ZUS mógł przyznać i wypłacić rentę wdowią, osoba składająca wniosek musi spełnić łącznie wszystkie poniższe warunki:
• kobieta powinna mieć co najmniej 60 lat, a mężczyzna co najmniej 65 lat,
• do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
• nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat przez kobietę, 60 lat przez mężczyznę,
• nie być obecnie w związku małżeńskim.
• kobieta powinna mieć co najmniej 60 lat, a mężczyzna co najmniej 65 lat,
• do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
• nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat przez kobietę, 60 lat przez mężczyznę,
• nie być obecnie w związku małżeńskim.
— ZUS odmówi przyznania renty wdowiej, jeśli wdowa lub wdowiec nie spełnią choćby jednego z wymaganych warunków albo jeśli wysokość któregokolwiek ze świadczeń uwzględnianych w zbiegu będzie równa lub wyższa od limitu, czyli trzykrotności najniższej emerytury (5 636,73 zł brutto) — informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. — Od decyzji ZUS w sprawie renty wdowiej przysługuje odwołanie do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych – właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem ZUS w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.
mat. prasowy ZUS, opr. tom
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez