W tym roku czytamy „Kordiana”
2024-08-07 12:13:06(ost. akt: 2024-08-09 09:17:24)
13 czerwca prezydent Adrzej Duda ogłosił, że na lekturę 13. edycji Narodowego Czytania wybrano dramat Juliusza Słowackiego "Kordian".
— Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski — zaznaczył w opublikowanym w czerwcu liście Prezydent RP Andrzej Duda.
— Jak co roku chcemy serdecznie zaprosić wszystkich naszych rodaków w Polsce i za granicą do udziału w tej wyjątkowej akcji" - mówił prezydent w opublikowanym w środę filmie. "Spotkajmy się podczas wspólnej lektury, żeby odczytać +Kordiana+ na nowo, ale też pobyć ze sobą w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych — dodała pierwsza dama.
Juliusz Słowacki (1809-1849) to obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego najwybitniejszy twórca polskiego romantyzmu. Opublikowany w 1834 r. w Paryżu "Kordian" odnosi się do powstania listopadowego, przygotowań do zamachu na cara i kwestii narodowowyzwoleńczej. "Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara" - czytamy na stronie prezydenta. Główny temat - zaznaczono - odnosi się do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków niepowodzenia niepodległościowego zrywu.
Narodowe Czytania „Kordiana” już w sobotę, 7 września. W Ełku spotkamy się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nasierowskiej.
Program wydarzeńprezentuje się następująco:
* godz. 10:00 Warsztaty rozwojowe “…zdejm z mego serca jaskółczy niepokój, Daj życiu duszę i cel duszy wyprorokuj…”
skierowane do osób w wieku 16+, obowiązują zapisy pod nr tel. 87 6218089 do dnia 05.09.2024
* godz. 10:00 Warsztaty rozwojowe “…zdejm z mego serca jaskółczy niepokój, Daj życiu duszę i cel duszy wyprorokuj…”
skierowane do osób w wieku 16+, obowiązują zapisy pod nr tel. 87 6218089 do dnia 05.09.2024
* godz. 13:00 Wernisaż wystawy malarskiej „Przemiany” autorstwa Bożeny Bieleniewicz, wstęp wolny
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa; w 2016 roku "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 roku lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Brunona Schulza. W 2020 roku, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano "Balladynę" Juliusza Słowackiego. "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej była lekturą w 2021 roku. W ubiegłym roku - w Roku Romantyzmu Polskiego – czytano natomiast "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
(PAP), tom
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez