Zapytaj specjalistkę: schizoidalne zaburzenia osobowości

2022-01-24 07:00:00(ost. akt: 2022-01-20 12:46:41)
Katarzyna Kęsicka

Katarzyna Kęsicka

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Ludzie dotknięci tymi zaburzeniami wycofują się z relacji społecznych.
W ograniczony sposób wykazują emocje lub jakiekolwiek zainteresowanie, kiedy są w kontaktach z innymi. Schizoidalna osobowość pojawia się we wczesnej dorosłości. Taka osoba nie szuka kontaktów, przyjaciół, nie tworzy związków. Nie pragnie, ani nie ma przyjemności bycia blisko ludzi, nawet nie interesuje ich najbliższa rodzina i relacje z nią. Nie potrzebuje innych osób wokół siebie, uważa że inni tylko oczekują i nie dają spokoju.

Schizoidalni ludzie wybieraj wszelkie prace, zawody i inne aktywności tak, aby mogli wykonywać je sami bez kontaktu z innymi. Zawody, które często wybierają to informatyk, laborant, archiwista. Dobrze się sprawdzi bycie mnichem, zakonnikiem, księdzem. Ludzie schizoidalni nie interesują się seksem, a jeśli już to bardzo mało.

Są to osoby obojętne na życie, na to co się dzieje, ani zimne, ani gorące. Niewiele rzeczy sprawia im przyjemność. Poza najbliższą rodziną nie utrzymują relacji z ludźmi. Kiedy taka osoba jest krytykowana albo chwalona wydaje się być obojętna na to co inni mówią, jakby to nic nie znaczyło i nie obchodziło ich. Od tych ludzi wieje emocjonalnym chłodem. Osobowość schizoidalna może być trwałym zaburzeniem, które bez leczenia utrzymuje się przez całe życie, co bardzo pogarsza jego komfort i w ogóle nie pozwala cieszyć się z życia. Zdarza się że objawy tego zaburzenia osobowości mogą poprzedzać pojawienie się poważnej choroby - schizofrenii.


Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Terapeuta Medycyny Chińskiej w tr.spec.
Zielarz-fitoterapeuta, Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu


Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.



2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B