Zapytaj specjalistkę: zespół Munchhausena

2021-08-04 12:00:00 (ost. akt: 2021-08-04 10:55:09)

Autor zdjęcia: freepik

Zespół Munchhausena wywodzi się z grupy zaburzeń pozorowanych. Polega na celowym tworzeniu objawów chorób somatycznych albo psychicznych. Osoba mająca to zaburzenie chce koniecznie wejść w rolę chorego.
Takie postępowanie nie wynika z chęci uzyskania korzyści osobistych lub materialnych. Pacjent wymusza na personelu medycznym hospitalizację. Sam robi sobie krzywdę np. połykając ostry przedmiot, wymusza operację. Specjalnie doprowadza do uszkodzenia zdrowego ciała. Jego historie pobytów w szpitalach są niejasne. Można zauważyć liczne blizny po operacjach, szczególnie na brzuchu. Objawy pozorowane mogą być różnych typów np. symulowanie wymiotów krwią, ostrych bólów głowy, a nawet stanów padaczkopodobnych.

Badając taką osobę trudno stwierdzić przyczyny objawów. Często u osób z tym zaburzeniem występuje masochistyczny lub obsesyjno-kompulsywny rys osobowości. Zespół Munchhausena może być wynikiem ciężkiej choroby z dzieciństwa. Istnieje też odrębna forma tego zaburzenia, kiedy osoba chora celowo wytwarza objawy u kogoś innego, będącego w zależności, tzw. zastępczy zespół Munchhausena.

Przeważnie są to matki, które prowokują, aby ich dzieci były chore albo zwiększają dolegliwości, żeby dziecko nie wyleczyło się, dziecko może być specjalnie trute. Zależy im, aby dziecko było hospitalizowane, operowane, aby podawać mu wiele różnych leków. Jest to niebezpieczna forma tego zaburzenia, która może doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Zastępczy zespół Munchhausena istnieje nie tylko na poziomie medycznym. Można go doszukać się w zachowaniach matek, które nie pozwalają swoim dzieciom na samodzielność i prowadzą do ich izolacji od rówieśników. Np. wymuszanie na nauczycielach indywidualnego toku nauczania, kiedy nie ma do tego wskazań. W obu przypadkach pozorowanie choroby u siebie, czy dziecka ujawnia silne pokłady agresywności i morderczych impulsów wobec siebie samego i innych ludzi.


Możecie Państwo aktywnie włączyć się w tworzenie działu Psychoterapia i Ziołolecznictwo poprzez propozycje tematów z tych dziedzin, o których chcielibyście dowiedzieć się więcej. Propozycje można zgłaszać na adres mailowy: z.leszczynska@gazetaolsztynska.pl

Obrazek w tresci


Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Fitoterapeuta

Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8
www.goldenline.pl/katarzyna-kesicka3


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5