Ognisko ASF w powiecie działdowskim

2021-07-16 15:47:16 (ost. akt: 2021-07-16 15:52:45)

Autor zdjęcia: archiwum

Niedawno hodowców drobiu doświadczyła ptasia grypa, teraz problem mają hodowcy trzody.
Po szalejącej ptasiej grypie w powiecie iławskim, nowomiejskim i działdowskim, kłopotów ciąg dalszy.

Na terenie gospodarstwo w gminie Rybno wykryto ognisko ASF. W związku z tym, decyzją wojewody warmińsko - mazurskiego Rybno, Gapowo, część wsi Naguszewo, Nowa Wieś, Prusy, Szczupliny należą do obszaru zapowietrzonego.

Do obszaru zagrożonego należą: cały teren gminy Rybno, poza miejscowościami zapowietrzonymi, Grzybiny, Grzybiny Małe, Myślęta, Ruszkowo, Uzdowo, Wilamowo, Gralewo, Murawki, Tarczyny.

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami).

red.
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5