Czy umiesz rozpoznać wołanie o pomoc?

2021-06-10 15:00:00 (ost. akt: 2021-06-09 10:45:36)

Autor zdjęcia: gov.pl

Pomoc osobom doświadczającym przemocy to bardzo trudna sprawa, szczególnie jeśli nie umiemy rozpoznać sygnału będącego wołaniem o pomoc i nie wiemy co dalej z nim zrobić. Świadomość działań określanych mianem przemocy z roku na rok jest coraz większa, jednakże tylko niewielu z nas wie jak można pomóc.
Urzędnicy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, zajmujący się na co dzień tematyką przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w celu sprawdzenia czy umiemy rozpoznać wołanie
o pomoc ofiar przemocy, w kwietniu br. przeprowadzili badanie dotyczące znajomości wśród społeczności Olsztyna międzynarodowego znaku „HELP ME” (tłum. „Pomóż mi”).
Wyniki badania wskazują, że 3/4 jego uczestników nie znała tego znaku. Jeszcze większa ilość osób nie wiedziała komu można zgłosić odebrany sygnał.

Otrzymane wyniki wskazują na potrzebę upowszechniania znaku „HELP ME” w celu skutecznego komunikowania potrzeby pomocy, jej odbioru i przekazania właściwym służbom w celu podjęcia działań.

Międzynarodowy znak „HELP ME” opracowała Kanadyjska organizacja Canadian Women's Foundation. Jest to prosty sygnał migowy, który ma umożliwić dyskretne wezwanie pomocy
i służyć ludziom, którzy doświadczają prześladowania ze strony domowników.

Sygnał „HELP ME” można, bez wzbudzania podejrzeń, wykonać na wideo czacie, machając komuś przez okno, bądź podczas odbierania paczki od kuriera, czy też stojąc za naszym oprawcą, gdy ten z kimś rozmawia. Nie musimy używać do tego słów.

Ten „Sygnał pomocy” warto poznać, bo w ten sposób możemy komuś pomóc. Im więcej osób będzie zapoznanych z gestem „Pomóż mi”, tym więcej ofiar będzie mogło otrzymać pomoc.

Wykonanie znaku „HELP ME” jest proste:

Pokaż otwartą dłoń.

Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka.

Obrazek w tresci

Zauważając znak „HELP ME” należy powiadomić numer alarmowy 112.

Według pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego numer alarmowy „112” ważną informacją, którą należy przekazać jest adres pod którym znajduje się osoba potrzebująca pomocy. Potrzebna zatem będzie miejscowość, ulica, numer budynku/mieszkania, klatka schodowa. Kolejną ważną informacją dla służb jest wygląd osoby poszkodowanej.

Wobec powyższego należy zwrócić uwagę na każdy szczegół.

PAMIĘTAJ DZWOŃ NA NUMER ALARMOWY 112

Pomoc osobie, która jest ofiarą przemocy można także uzyskać pod numerem telefonu:

22 668 70 00 „Niebieska Linia” Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar przemocy
w Rodzinie.

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5