Zapytaj psychoterapeutkę: osobowość histrioniczna

2021-04-25 16:00:00(ost. akt: 2021-04-23 11:56:31)

Autor zdjęcia: freepik

Dawniej o osobach dotkniętych tym zaburzeniem osobowości mówiono histerycy. Szczególnie często nazywano tak kobiety, ale oczywiście mężczyźni mogą także mieć to zaburzenie osobowości lub rys osobowości.
Osoby te są nadmiernie emocjonalne, poszukują zainteresowania i uwagi wręcz na siłę. Wewnętrznie odczuwają pustkę. Histrioniczność może ich chronić przed cięższymi zaburzeniami osobowości, jak chociażby osobowość paranoidalna. Osoby histrioniczne są bardzo powierzchowne w tym co przeżywają, niczym aktorzy w teatrze. Szybko potrafią przejść np. z rozpaczy w śmiech. Doświadczają trudności w związkach, trudno im być z jednym partnerem na stałe. Często są w silnych więziach z rodzicem płci przeciwnej, tzw. córeczki tatusia i synkowie mamusi. Czują się bardzo niekomfortowo, kiedy nie są w centrum uwagi. W relacjach z innymi są nadmiernie kokietujący, uwodzący, a nawet zachowują się prowokacyjnie, seksualizują kontakt. Używają wyglądu, aby tylko zwrócić na siebie uwagę. Mówią w sposób bardzo przeżywający, wzbudzający zainteresowanie, ale nie zwracają uwagi na szczegóły. Ich ekspresja jest przesadzona, teatralna, dramatyzują kiedy coś opowiadają. Osoby histrioniczne łatwo skłaniają się wpływowi i sugestii innych. Dostosowują się do okoliczności. Tworząc bliższe relacje z ludźmi uważają że ich związki są bardziej intymnie niż jest to w rzeczywistości. Np. kobieta histrioniczna może uważać, że to początek związku kiedy kolega z pracy zaprosi ją do restauracji.
Dla kolegi natomiast to był jedynie zwykły obiad. Z takim zaburzeniem osobowości można dobrze sprawdzić się w niektórych zawodach, jak: prezenter, aktor, czy przedstawiciel handlowy.

Możecie Państwo aktywnie włączyć się w tworzenie działu Psychoterapia i Ziołolecznictwo poprzez propozycje tematów z tych dziedzin, o których chcielibyście dowiedzieć się więcej. Propozycje można zgłaszać na adres mailowy: z.leszczynska@gazetaolsztynska.pl

Obrazek w tresci

Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Fitoterapeuta

Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8
www.goldenline.pl/katarzyna-kesicka3


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5