Zapytaj specjalistkę: stres pourazowy PTSD
2021-03-27 10:00:00(ost. akt: 2021-03-24 14:33:20)
Stres pourazowy powodują trudne zdarzenia w życiu. Doświadczając traumatycznego wydarzenia jak napaść, gwałt, zagrożenie życia, wypadek samochodowy czy wybuch miny na wojnie można rozwinąć PTSD.
Stres pourazowy może też dotknąć osoby, które były świadkami zdarzeń, gdzie zagrożona była integralność i fizyczność człowieka albo jego życie. Osoby dotknięte PTSD reagują intensywnym przerażeniem, strachem, bezradnością, myślą że zaraz umrą, zginą w sytuacji gdzie zagrożenia nie ma. Ciągle odtwarzają to co się kiedyś zdarzyło, co przeżyli. Pojawiają się w głowie obrazy, myśli, a nawet wrażenia czuciowe, są obecne męczące sny o zdarzeniu. Osoba z PTSD zachowuje się i czuje tak jakby to wydarzenie właśnie trwało. Może bać się, krzyczeć, uciekać, walczyć o życie. Traci wtedy kontakt z rzeczywistością. Stres pourazowy powoduje bardzo intensywne cierpienie psychiczne, które mogą wywołać nie tylko wspomnienia, ale i zwyczajne życiowe sytuacje, jak choćby grill u znajomych w letnie popołudnie, gdzie czując dym i zapach pieczącego się kurczaka, żołnierz dotknięty PTSD może zacząć krzyczeć, bać się, czy uciekać, bo kojarzy mu się to z sytuacją, jak jego koledzy zginęli przez wybuch bomby jadąc na akcję na misji w Afganistanie.
Często na stres pourazowy chorują właśnie żołnierze, ratownicy. Starają się unikać bodźców powodujących stres, nie chcą być w miejscach gdzie coś im się stało, unikają ludzi związanych z traumatycznym wydarzeniem, mają kłopoty z pamięcią, są obojętni i wycofani, odcinają się od uczuć, nie interesuje ich przyszłość, są jakby zamrożeni na dalsze życie. PTSD powoduje ogromne cierpienie, upośledzenie w życiu społecznym, rodzinnym, czy zawodowym. Stres pourazowy może pojawić się od razu lub dopiero za jakiś czas od traumatycznej sytuacji, nawet po pół roku.
Możecie Państwo aktywnie włączyć się w tworzenie działu Psychoterapia i Ziołolecznictwo poprzez propozycje tematów z tych dziedzin, o których chcielibyście dowiedzieć się więcej. Propozycje można zgłaszać na adres mailowy: z.leszczynska@gazetaolsztynska.pl

Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Fitoterapeuta
Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8
www.goldenline.pl/katarzyna-kesicka3
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8
www.goldenline.pl/katarzyna-kesicka3
* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez