Trzy miasta w trzy dni, czyli wycieczka gimnazjalistów z „Dwójki”

2018-05-26 10:00:09 (ost. akt: 2018-05-25 15:48:10)
Uczniowie podczas trzydniowej wycieczki

Uczniowie podczas trzydniowej wycieczki

Klasy gimnazjalne (II b i III d) Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie uczestniczyły w dniach 16 - 18 maja 2 w wycieczce rekreacyjno-edukacyjnej na trasie Wrocław – Poznań – Gniezno.
Program wycieczki obejmował liczne atrakcje z zakresu historii, sztuki, sportu i dziedzictwa kulturowego odwiedzanych miejsc. Zwiedzanie Wrocławia rozpoczęto od najstarszego ogrodu zoologicznego w Polsce. Szczególne wrażenie wywarło na wszystkich Afrykarium - unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Młodzież obejrzała rafy Morza Czerwonego, faunę Afryki Wschodniej z basenem hipopotama i ryb jeziora Tanganika oraz Malawi, Kanał Mozambicki, którego największą atrakcją jest 18 metrowy przezroczysty tunel z akrylu umożliwiający podziwianie żółwia zielonego, rekinów, płaszczek i innych gatunków ryb, a także dżunglę nad rzeką Kongo z bogactwem ssaków i licznych gatunków ptaków.

Kolejną atrakcją szkolnego wyjazdu była Panorama Racławicka – dzieło dziewiętnastowiecznej kultury masowej, które eksponuje cykloramiczny obraz Bitwy pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Wizytę we Wrocławiu zakończono zwiedzaniem Starego Miasta z jego przepiękną zabudową i poukrywanymi w zakamarkach krasnalami – symbolem tego pięknego miasta. Uczniowie zwiedzili z przewodnikiem między innymi Rynek z Ratuszem, kamienicami i fontanną, Promenadę Staromiejską, Ossolineum, Uniwersytet Wrocławski, a także przeszli Mostem Pokoju na Ostrów Tumski.
Odwiedziny Poznania rozpoczęto od Malta Ski – centrum sportowo-rekreacyjnego mieszczącego się nad Jeziorem Maltańskim. Dużą atrakcją dla młodzieży był przejazd kolejką górską „Adrenaline” z torem o długości 500 m, licznymi zakrętami i pętlą zakręconą 360 stopni.

W Poznaniu uczniowie mieli również okazję oglądać Makietę Dawnego Miasta – multimedialną ekspozycję historyczną przedstawiającą wygląd Poznania z czasów pierwszych Piastów, wzbogaconą unikatowym pokazem laserowym i specjalnymi efektami dźwiękowymi.
Urokliwy i kolorowy Poznański Stary Rynek zachwycił swoją architekturą – ratusz ze słynnymi koziołkami, kamienice, pręgierz, barokowy kościół farny i inne ciekawe zabytki.

Na zakończenie wizyty w Poznaniu uczniowie skorzystali z okazji, aby poczęstować się prawdziwym smacznym Rogalem Świętomarcińskim.
Ostatnim punktem programu wycieczki było Gniezno – pierwsza stolica Polski, gdzie wraz z przewodnikiem grupa zwiedziła katedrę, pomnik Jana Pawła II, Bolesława Chrobrego, a także odbyła spacer po rynku podziwiając zabytkowe kamieniczki. Uczniowie mieli również możliwość szczegółowego obejrzenia Drzwi Gnieźnieńskich i wysłuchania objaśnień przewodnika dotyczących kolejnych kwater, które przedstawiają historię życia i śmierci św. Wojciecha.
Bogaty program, świetna okazja do wspólnej nauki, zabawy i integracji oraz dni pełne wrażeń i pozytywnych emocji sprawiły, że wycieczka okazała się dla wszystkich udanym wyjazdem.

Anna Waks

Opinie uczestników wyjazdu:
„Podczas naszej wycieczki zwiedziliśmy wiele miejsc ważnych dla Polski pod względem zarówno historycznym jak i kulturowym. Dowiedzieliśmy się dużo o różnorodnych zabytkach, czy istotnych w dziejach Polski miejscach. Oczywiście nie zabrakło też czasu na rozrywkę, jaką była na przykład kolejka Malta Ski w Poznaniu. Bogaci o nowa wiedzę i doświadczenia bezpiecznie wróciliśmy do domu.” – Zuzia

„Wycieczka sama w sobie bardzo mi się podobała. Nigdy nie byłam na zachodzie Polski i była to dla mnie wielka okazja na zwiedzenie tamtych okolic, które są przepiękne. Najbardziej jednak zafascynowała mnie Panorama Racławicka. Jest to dzieło nie do opisania. Widok zapiera dech w piersiach. Bardzo spodobały mi się także rynki wszystkich trzech miast.” - Patrycja

„Na wycieczce zwiedziliśmy wiele miejsc historycznych i obejrzeliśmy równie dużo zabytków. Pani z biura podróży i nasi przewodnicy opowiadali interesująco historię o miejscach we Wrocławiu, Poznaniu i Gnieźnie. Wrocław to piękne miasto, pełne zabytkowych kamienic. Poznań jest miejscami bardzo nowoczesny. Jestem leciutko zawiedziona, że nie było nam dane zobaczyć słynnych poznańskich koziołków (ze względu na poranne zwiedzanie ). Za to w Gnieźnie rynek jest absolutnie cudowny. Uroku dodało mu to, że spotkałam dwóch członków mojego ulubionego zespołu. Wycieczkę wspominam bardzo ciepło i bez wahania mogę powiedzieć, że była jedną z lepszych.” - Dominika

„Wycieczka była świetna, w miłym towarzystwie, z dobrą opieką i porządną organizacją. Podczas jej trwania zwiedziłam miejsca, w których jeszcze nie byłam. Największe wrażenie wywarł na mnie Wrocław, który urzekł mnie swoimi zabytkami, historią i klimatem.” - Ola


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. B inspirujący wyjazd. For #2508899 | 94.254.*.* 27 maj 2018 17:49

    Więcej takich wyjazdów! Na taką wycieczkę powinien wyjechać każdy uczeń działdowskich gimnazjów. Ta młodzież zobaczyła inny świat, innych ludzi, że także w PL może być dla nich inspirujące miejsce i albo w przyszłości zmienią rodzinne (ładne) miasteczko albo stąd uciekną. Ukłon dla organizatorów / pomysłodawców wyjazdu! Miasto powinno dofinansowywać niezamożnej młodzieży takie wyjazdy. Odwagi, niech młodzi poznają lepsze wzorce i przenoszą je w rodzinne strony, by nie musieli stąd uciekać za chlebem i za marzeniami! Z innej "bajki" polecam: https://www.tropical-islands.de/pl/ .

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5