IV Piknik Literacki - konkurs jednego wiersza i moc innych atrakcji [zdjęcia]

2017-09-15 18:32:02 (ost. akt: 2017-09-15 13:49:28)

Autor zdjęcia: Jadwiga Smółka

Każde spotkanie plenerowe wiąże się z ryzykiem niepogody, ale w sobotę 9 września po całym tygodniu deszczów i zimna zaświeciło słońce i powróciło ciepło. Stowarzyszenie Działdowska Kuźnia Słowa zorganizowało tego dnia IV Piknik Literacki, można powiedzieć spotkanie „branżowe”.
Zaproszenie do uczestnictwa w tym spotkaniu integrującym środowisko literatów przyjęli:
• Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Ciechanów : Janina Janakakos- Szymańska - prezes stowarzyszenia, Ewa Stangrodzka, Marianna Olkowska i Zofia Humięcka
• Związek Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej Mława : Wiesław Kiwit – prezes związku, Jarosław Trześniewski – Kwiecień , Artur Dębski oraz Anna Humięcka
• Towarzystwo Twórców Trzeciego Tysiąclecia w osobie prezesa Dariusza Węcławskiego, który reprezentował także Związek Literatów na Mazowszu
• Grupa literatów „Nasza Poezja - Pisz lub Czytaj” w osobach Bożena Sala, Ewa Przybysz, Wiesława Palewska, Barbara Strzałkowska oraz Cezary Sala
• Wojciech Borkowski – poeta z Olsztyna, członek różnych grup literackich
Wśród gości specjalnych z zaproszenia skorzystała Ewa Brzozowska – dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 4 , Gabriela Kwiatkowska, nauczycielka z tego zaprzyjaźnionego z działdowskimi literatami przedszkola, Ewa Rzeszutko z Lidzbarka, Aleksandra Kowalska – kierownik Biblioteki w Burkacie, z którą SDKS współpracuje, Anna Waks, która wspiera SDKS w wielu zadaniach, oraz Alicja i Mirosław Gerlach z Rybna. Mirosław Gerlach uświetnił spotkanie grą na gitarze. Nie zabrakło śpiewu Iwony Korzeniewskiej, solo bądź w duecie z Anną Bońkowską, z akompaniamentem gitarowym pani Iwony. Dekoracje nawiązujące do pory roku były dziełem Emilii Wołejszo.

Organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji. Poza prezentacją utworów własnych gości, a w dalszej części spotkania również przez gospodarzy, jak też możliwością bliższego przedstawienia się wszystkim obecnym, zaprezentowano wystawę wszystkich publikacji indywidualnych i zbiorowych członków SDKS. Również w tych wydanych przed powstaniem Stowarzyszenia. Większość tych publikacji należy do prywatnego księgozbioru Ewy Sotomskiej, a zbiór ten uzupełniła Bogumiła Stachowiak i inni członkowie SDKS.

Do wglądu gości przedstawiono kroniki Stowarzyszenia, które prowadzi Elżbieta Zakrzewska. Goście mogli też zajrzeć do księgi pamiątkowej z wpisami aktorów, goszczących na naszym terenie w ramach Powiatowych Wieczorów z Poezją wraz z albumem ze zdjęciami z całej 5 - letniej historii tej imprezy. Spotkaniu towarzyszyła też wystawa prac plastycznych Iwony Cherej.

Uczestnicy spotkania chętnie włączyli się do zabawy w czytanie fragmentów tekstów satyrycznych znanych polskich poetów Wisławy Szymborskiej i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, które razem stanowiły zabawną całość. Losowo wybrane przez gości i ponumerowane fragmenty tekstów były przez nich w podanej kolejności odczytywane. Interpretacje wzbudzały salwy śmiechu.

Nie zabrakło konkursu Jednego Wiersza. Tematyka – Jesień. Członkami Jury byli... wszyscy. Wiersze po ich zebraniu i nadaniu numeracji z namaszczeniem wywieszono do publicznej wiadomości przytwierdzając pinezkami do drewnianych belek wewnątrz jednego z budynków. Goście zapoznawali się z nimi i głosowali na swój ulubiony. Zgłoszono aż 18 prac. Znaczącą liczbą głosów wygrał wiersz pod tytułem „Liść”, którego autorem okazał się Marek Chojnacki. Zwycięzca otrzymał nagrodę i dyplom z podpisami Jury – czyli, a jakże! - wszystkich uczestników Pikniku. Pozostali autorzy również zostali rozszyfrowani i zaprezentowali swoje wiersze konkursowe przed publicznością.

Na tym nie koniec atrakcji, niespodzianką był pokaz sztuczek magicznych wykonany przez Radosława Śwideckiego z Radomna k/ Iławy. Ten młody człowiek zafascynował wszystkich swoimi umiejętnościami i talentem iluzjonisty.
Nieodłączną dla plenerowych piknikowych spotkań była towarzysząca spotkaniu biesiada przy stołach i ognisku. Na stołach i grillu znalazło się mnóstwo smakołyków przygotowanych przez członków Stowarzyszenia.

Wszystkim gościom wręczono zestawy upominków, które Stowarzyszenie otrzymało na ten cel ze Starostwa Powiatowego w Działdowie oraz Urzędu Miasta w Działdowie (Dziękujemy). Każdy z gości wyjechał też z pamiątkową wybraną przez siebie publikacją, wśród których były m.in. „Działdowska Kuźnia Słowa dzieciom”, „Nie całkiem umieramy czyli Działdowska Kuźnia Słowa pamięci Zbyszka Rzeszutko”, „Podróż” Piotra Kozikowskiego, „Portfel Literacki” , czy wydanie pokonkursowe „O miecz Św. Katarzyny Aleksandryjskiej”.
Goście również przyjechali z zaproszeniami dla Stowarzyszenia na swoje imprezy kulturalne.

Gospodarzami spotkania byli wszyscy obecni na pikniku członkowie SDKS, ale sprawy organizacyjne w większym zakresie należały do Renaty Buczyńskiej, Jadwigi Smółki, Ewy Sotomskiej, Elżbiety Zakrzewskiej, Elżbiety Karlsson, Bogumiły Stachowiak, Emilii Wołejszo, Sylwii Kaczmarczyk, Krystyny Sztramskiej, Iwony Korzeniewskiej, Iwony Cherej, Anny Kaszubskiej, Witolda Ostrowskiego i Pawła Kamińskiego.

W spotkaniu uczestniczyli też i zajmowali się gośćmi Teresa Dwórznik-Romańska, Aneta Balla, Alicja Ragucka, Halina Wylot, Marek Chojnacki, Zbigniew Kędzierski i Edwin Kłosowski.Pomagali też "po sąsiedzku" Maciej i Marta Kaczmarczyk.
Spotkanie zakończyło się późno, ale mamy nadzieję, że i goście i gospodarze mogą je uznać za udane. Natomiast wszystkich zaproszonych, którzy chcieli, ale z różnych przyczyn nie mogli wziąć udziału w imprezie - zapraszamy na kolejne.

Renata Buczyńska

dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5