Noc Perseidów w Truszczynach. Kosmiczne atrakcje w Obserwatorium Astronomicznym

2017-08-09 09:00:00(ost. akt: 2017-08-11 12:08:54)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Jak co roku sierpniowe niebo ponownie rozbłyśnie blaskiem spadających gwiazd z roju Perseidów. Najlepiej oglądać je z dala od blasku świateł miast i wielkich aglomeracji. Dlatego od kilku lat dla osób pragnących podziwiać nocne rozgwieżdżone niebo niezanieczyszczone światłem miejskim, Obserwatorium w Truszczynach zapewnia możliwość obserwacji tego niezwykłego spektaklu.
Perseidy to rój meteorów, którego droga wokół Słońca każdego roku w lipcu i sierpniu przecina się z orbitą Ziemi. Maksimum roju astronomowie przewidują na noc z 12 na 13 sierpnia. Zjawisko będzie można zaobserwować gołym okiem. Średnio na godzinę można będzie wówczas zobaczyć niemal sto „spadających gwiazd”. Perseidy są rojem meteorów, który ludzie obserwują od blisko 2000 lat. Jego nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza, z którego meteory zdają się "wylatywać". Są jednym z najaktywniejszych rojów meteorów, który powstał jako pozostałość po rozpadzie komety Swift-Tuttle (czyt. swift –tatl).

Wiele atrakcji
Obserwatorium w Truszczynach zaprasza w sobotę, 12 sierpnia 2017 r. na całodniowe spotkanie z nauką, astronomią i kosmicznymi skałami. — Dla naszych gości przewidzieliśmy wiele atrakcji — mówi Robert Szaj, organizator wydarzenia. Warsztaty budowy rakiet kosmicznych, możliwość operowania łazikami marsjańskimi, konkursy dla dzieci, wykłady, koncert muzyki elektronicznej inspirowanej dźwiękami Kosmosu, spotkanie z postaciami z filmu „Gwiezdne Wojny”, możliwość dotknięcia i poznania kosmicznych meteorytów, seanse w planetarium, zwiedzanie miniatury Układu Słonecznego autorstwa światowej sławy rzeźbiarza Andrzeja Renesa oraz Roberta Szaja, w ciągu dnia obserwacje Słońca, a w nocy główna atrakcja – obserwacje meteorów z roju Perseidów. Każdy uczestnik wydarzenia otrzyma bezpłatnie mapę nieba. Obserwatorium będzie otwarte dla gości już od godziny 12.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Kilka praktycznych wskazówek
Organizator prosi o zabranie ciepłego ubrania, ze względu na szybko spadającą temperaturę po zachodzie Słońca. Zwraca się również z prośbą o stosowanie się do zaleceń związanych z ruchem samochodów na drodze dojazdowej do Obserwatorium (konieczność wyłączenia świateł w pobliżu miejsca obserwacji). Na miejscu będzie możliwość zakupu przekąsek oraz ciepłych i zimnych napojów. Będzie można również nabyć meteoryty oraz inne kosmiczne pamiątki. Na terenie obserwatorium a także na drodze dojazdowej obowiązuje całkowity zakaz spożywania napojów alkoholowych i palenia papierosów oraz przyjmowania innych używek (za wyjątkiem kawy i herbaty).
O bezpieczeństwo uczestników dbać będzie firma Solid Security.

Bezpłatny transport z Rybna i Lubawy
Organizator zapewnia bezpłatny transport busem z Lubawy i z Rybna. Odjazdy z Rybna (przystanek autobusowy w centrum Rybna) do Obserwatorium: godz. 11.30, 15.30, 19.30, odjazdy do Rybna z Obserwatorium: godz. 12.30, 16.30, 20.30, 23.30. Odjazdy z Lubawy (spod Urzędu Miasta Lubawa): godz. 12.15, 16.15, 20.15, odjazd do Lubawy: godz. 15.45, 19.45, 23.00.

Na zaćmienie do USA
To nie ostatnie wydarzenie w tym roku, organizowane przez Fundację Nicolaus Copernicus. Już 21 sierpnia 2017 roku w USA Słońce całkowicie skryje się za Księżycem. Pas całkowitego zaćmienia Słońca przetnie całe Stany Zjednoczone. Fundacja, dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz sponsorów organizuje wyprawę na całkowite zaćmienie Słońca. Zapraszamy do relacji z tego zjawiska na naszej stronie internetowej: www.fundacjacopernicus.pl oraz na www.facebook.com/ObserwatoriumTruszczyny/ .
Partnerami naszych projektów są: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Gmina Rybno, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Województwo Warmińsko-Mazurskie. Patronat nad wydarzeniami objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.



Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5