Rozpoczęły się Powiatowe Wieczory z Poezją [film, zdjęcia]

2017-06-26 08:33:11(ost. akt: 2017-06-26 08:54:05)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Niedziela (25 czerwca) nie była zbyt łaskawa, jeśli chodzi o pogodę dla tych, którzy lubią słuchać wierszy i wybrali się na pierwszy z pięciu Powiatowych Wieczorów z Poezją.


Jednak aura nie zniechęciła publiczności i w Parku Honorowych Dawców Krwi można było posłuchać wierszy młodych działdowskich poetów w interpretacji nich samych oraz aktorki teatralnej i filmowej Marty Kalmus-Jankowskiej. Wybór gwiazdy wieczoru był nieprzypadkowy, Pani Marta interesuje się poezją i zna się na niej, jest inicjatorką i gospodarzem Krakowskiego Salonu Poezji w Gdańsku. Na scenie w parku wystąpili u jej boku Joanna Sadowska, Paweł Kamiński, Karol Laskowski i Dariusz Giżyński. Wszyscy są członkami Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa.

Gości powitała Renata Buczyńska - prezes SDKS. Poinformowała, że cykl letnich spotkań z poezją jest finansowany ze środków Powiatu Działdowskiego, podziękowała współorganizatorom: dyrektorom Miejskiego Domu Kultury w Działdowie oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie oraz osobom pomagającym w organizacji spotkania, następnie przedstawiła aktorkę oraz młodych literatów.

Pani Marta to, jak się okazało osoba bardzo zorganizowana i profesjonalnie przygotowana. Poprosiła wcześniej nie tylko o utwory młodych poetów, ale chciała ich też lepiej poznać. Wybrała wiersze, które wyróżniła prezentacją na scenie, inne czytali sami autorzy. Przed występem poświęciła czas na rozmowę ze wszystkimi i dała im cenne rady. Pomimo oczywistej tremy dzięki jej autentycznej życzliwości i profesjonalnemu podejściu każdy z nich zaprezentował się znakomicie — powiedziała Renata Buczyńska po występie.

— Spotkania te mają na celu prezentowanie szerszej publiczności twórczości literatów z naszego powiatu i cel ten jest dzięki Powiatowym Wieczorom z Poezją osiągany — dodaje Renta Buczyńska.

Marta Kalmus-Jankowska najpierw przeczytała wiersz Wisławy Szymborskiej, następnie zaprezentowali się w swoich utworach Dariusz Giżyński i Karol Laskowski.

Potem na scenie zaśpiewała Patrycja Balicka. W drugiej części programu aktorka przeczytała wiersz Czesława Miłosza i zaprosiła na scenę Joannę Sadowską i Pawła Kamińskiego. Ich wiersze również z zaciekawieniem zostały przyjęte przez publiczność. Przed zakończeniem spotkania zaśpiewała Dominika Czarnecka. Aktorka podziękowała publiczności za uwagę i powiedziała, że utalentowanymi ludźmi w swoim środowisku należy się chwalić i je wspierać.

— Wokalistów przygotował Marek Pepłowski z MDK — dodaje Renata Buczyńska. A Pani Marta po występie zostawiła piękny wpis w Księdze Pamiątkowej SDKS, cyt. „ Wartościowi, piękni ludzie, którymi trzeba się pochwalić. Wspaniała idea, powodzenia. Ogromne dzięki za zaproszenie i gościnność. Pozdrawiam wszystkich z Kuźni Słowa i działdowian na widowni. Podpisano: Marta Kalmus-Jankowska”.

Na koniec spotkania wręczono trzy zestawy promocyjne ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Działdowie. Zawierały m.in. książki, które poszerzą wiedzę czytelnika o mieście i powiecie. Jedną z nich wręczono gościowi, a dwie rozdano wśród publiczności.

W najbliższą niedzielę (2 lipca) organizatorzy: Powiat Działdowski, Stowarzyszenie Dziadowska Kuźnia Słowa i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku zapraszają do Lidzbarka nad małe jeziorko - ul. Garbuzy - wystąpi Piotr Cyrwus i Teresa Dwórznik-Romańska.

Zapraszamy.Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5