Taką noc trzeba kultywować

2017-06-22 10:34:22(ost. akt: 2017-06-22 10:40:35)

Autor zdjęcia: Anna Truchan

Stowarzyszenie Głos "Puszczy Rominckiej" zaprosiło chętnych nad jezioro Przerośl na "Noc Świętojańską nad Bludzianką". Było to dziewiąte spotkanie, które przybliża słowiańską tradycję "rodzimych" walentynek.
Na plaży gminnej w Kiepojciach zebrało się spore grono uczestników pikniku. Większość stanowili mieszkańcy gminy, ale nie zabrakło również turystów, którzy pierwszy raz wzięli udział w tym wydarzeniu.

Do konkursu na najpiękniejszy wianek przystąpiło, aż 35 uczestników. Wszystkie wianki zostały uwite z naturalnych kwiatów i ziół. Wianki były przepiękne, dlatego też, jury postanowiło przyznać 12 równorzędnych pierwszych miejsc. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali wyróżnienia.

Stowarzyszenie zadbało także o podniebienia uczestników. Serwowano grochówkę, słodkości, a przy ognisku można było upiec kiełbaskę. Punktem programu sobotniej Nocy Świętojańskiej było puszczanie na taflę jeziora wianków.

Blask księżyca i odśpiewanie "Pieśni o Świętym Janie" dodało szczególnego charakteru wieczorowi. Tego typu wydarzenia warto kultywować po to, by tradycja Nocy Kupały nie zaginęła.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5