GazetaOlsztynska.pl
3 czerwca 2025, Wtorek
imieniny: Anatola, Leszka, Tamary
  • 25°C
    Olsztyn

Unia Europejska
GazetaOlsztynska.pl
    • Artykuły
GazetaOlsztynska.pl
  • Artykuły
Dodaj: Artykuł Ogłoszenie
PODZIEL SIĘ

Zmiany w przepisach poprawią "jakość” cieplną domu

2016-11-17 08:34:54(ost. akt: 2016-11-17 11:05:38)

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Już na początku 2017 roku zacznie obowiązywać zmienione rozporządzenie dotyczące warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki w kwestii przenikania ciepła. Nowe przepisy będą nieco zaostrzone.

Warto przeczytać

  • Sołtysi z całego regionu świętowali w Olsztynie
  • Policjanci odwiedli mężczyznę od nieodwracalnej decyzji
  • Granica pod czujnym nosem. Służby w akcji na specjalnym...
Zmiany w przepisach będą niewielkie, ale sprawią, że otrzymamy od producentów produkty o znacznie lepszych parametrach energooszczędnych. Najniższa wartość przenikania ciepła jest ważna szczególnie w przypadku drzwi i okien, które zawsze będą generować pewną stratę ciepła. Wybierając nowoczesne rozwiązania, możemy ją zniwelować do minimum. Pilnować tego będzie rozporządzenie, które będzie wymagało, żeby przenikanie ciepła w pomieszczaniach mieszkalnych czy biurowych było niższe prawie o 10% w stosunku do obecnych wymagań.

Poprzednie rozporządzenie, z roku 2013, ustalało maksymalną wartość przenikania ciepła dla poszczególnych składowych, takich jak: ściany, dachy, okna, drzwi czy stropy i stropodachy. W przypadku okien parametr Uw, określający stopień przenikania ciepła dla całej ich konstrukcji, nie mógł być wyższy niż 1,3 W/m2K, a w przypadku okien połaciowych 1,5 W/m2K.

Od 2017 roku prawo będzie bardziej restrykcyjne i norma Uw zostanie wyśrubowana do 1,1 W/m2K dla wszystkich rodzajów okien, za wyjątkiem okien połaciowych, dla których nową maksymalną wartością będzie 1,3 W/m2K. Wszystkie podane wartości dotyczą oczywiście pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych, w których temperatura nie spada poniżej 16 stopni Celsjusza.


Niższy znaczy lepszy


Im parametr Uw jest niższy tym lepiej. Zmiana w rozporządzeniu wpłynie pozytywnie na ogólną energooszczędność budynków. - Od kilku lat obserwujemy wzrost świadomości klientów, którzy nie kierują się głównie ceną i zwracają uwagę na parametry energooszczędne – twierdzi Marcin Demski, ekspert firmy produkującej okna dachowe.

— To właśnie użytkownicy najwięcej zyskają na zmianie przepisów, ponieważ wyśrubowanie normy daje po prostu lepsze parametry energooszczędne produktów. Sami producenci niewiele stracą, gdyż na długo przed wejściem w życie przepisów produkowali okna o odpowiednich parametrach cieplnych. Jak widać na przełomie ostatnich lat wiele zmieniło się w tej kwestii na lepsze, ale nie możemy zapominać, że dzięki nowym technologiom jesteśmy w stanie uzyskiwać jeszcze lepsze parametry izolacji cieplnej — dodaje nasz ekspert.

To jeszcze nie koniec zmian


Zmiany w rozporządzeniu nie zatrzymają się tylko na tych, które wejdą w życie w styczniu 2017 roku, ponieważ po czterech latach czeka nas kolejny wzrost wymagań względem producentów. W 2021 roku parametr Uw będzie mógł wynosić maksymalnie 0,9 W/m2K dla wszystkich okien i 1,1 dla okien połaciowych.
kr

Kto według Ciebie najbardziej skorzysta na wyżej wymienionych zmianach w przepisach?
Użytkownicy budynków
50%
Producenci materiałów budowlanych
50%


Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
zmiany w prawie budowlanym parametr Uw warunki techniczne przenikanie ciepła
PODZIEL SIĘ

Komentarze (0)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B

Galindia Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.
Galindia Spółka z o.o. uzyskała Subwencję Finansową - podmiotem udzielającym wsparcie był PFR.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD