Kiedyś obciach, a teraz moda vintage

2016-05-18 15:00:00(ost. akt: 2016-05-18 15:18:14)
Jak się okazuje, meble z okresu PRL świetnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach.

Jak się okazuje, meble z okresu PRL świetnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach.

Autor zdjęcia: Milena Szymczak

Fascynują się nimi najczęściej osoby urodzone w latach 80. i 90. XX wieku. Ci starsi pamiętają je z dzieciństwa, a ci młodsi ze starych produkcji filmowych czy zdjęć znalezionych w sieci. Meblościanki, pufy, fotele i krzesła. Kiedyś kojarzące się z domem babci, a teraz to hit sezonu. Ludzie wychowani już po przemianach ustrojowych oszaleli na punkcie designu z czasu PRL.
Ta moda trwa już od kilku lat, ale wcześniej dotyczyła przede wszystkim kultowych produktów przemysłowych. Do produkcji wróciły kozaki Relaks, słuchawki Unitry czy oranżady. Kiedyś obciach, a dzisiaj lans i to wcale nie mniejszy niż najnowszy model butów sygnowanych nazwiskiem znanego koszykarza.

Złoty okres polskich projektantów


PRL kojarzy się teraz przede wszystkim z milicjantami ogrzewającymi się przy koksowniku i kolejkami. Jednak jeżeli chodzi o prace polskich projektantów, to był to naprawdę złoty okres. Takiego zdania jest Łukasz Łazarczyk, projektant i absolwent wrocławskiego ASP. Ciekawych mebli szuka w różnych miejscach. — Starych mebli najlepiej szukać na śmietnikach - tak będzie najtaniej. Ludzie wyrzucają masę ciekawych okazów. Najfajniejsze można znaleźć w starych dzielnicach. Dobrym źródłem mebli z okresu PRL są także portale internetowe oraz wszelkiego rodzaju targi staroci. Fajnym źródłem inspiracji jeżeli chodzi o meble retro jest Pinterest — o tym, jak zdobywa swoje perełki z odzysku, odpowiada Łukasz. W podobny sposób działa studentka Aleksandra Hojszyk, również pasjonatka mebli z czasów Polski Ludowej. — Zazwyczaj przeszukuję strony internetowe — jest to mało efektywny sposób, ale najbardziej mobilny. Gdy mam więcej czasu, zaglądam do znajomych sklepów czy punktów, jak na przykład cotygodniowe bazary, gdzie można znaleźć dosłownie wszystko — opowiada Aleksandra.


Renowacja starych mebli


Jest to hobby, które na pewno wymaga mnóstwa wolnego czasu. Meble to bardzo często przedmioty wielkogabarytowe, czyli nie można wziąć ich pod pachę i po prostu zanieść do domu. Czasami wymagają także renowacji. Ale czy jest to drogie? — Z pewnością bardzo czasochłonne. Czasami poszukiwanie zajmuje długie tygodnie. Niestety renowacja mebli jest kosztowna, warto samemu zaopatrzyć się w podstawowy zestaw ratunkowy dla mebli — wiele drobnych uszkodzeń jesteśmy w stanie naprawić sami. – mówi Aleksandra Hojszyk. Łukasz Łazarczyk również uważa, że to hobby nie wymaga zasobnego portfela, ale pomysłowości i poświęcenia wolnego czasu na prace naprawcze.

Renowacja starych mebli to bardzo ciekawe, ale czasochłonne zajęcie
Fot. Fotolia
Renowacja starych mebli to bardzo ciekawe, ale czasochłonne zajęcie

Szara codzienność kontra dynamiczny rozwój


Osoby wychowane w czasach Polski Ludowej może dziwić fascynacja młodych ludzi akurat tym okresem w meblarstwie. W końcu dla dziadków i rodziców współczesnych dwudziesto- i trzydziestolatków to była część szarej codzienności wraz z kolejkami i kartkami na żywność. — Druga połowa XX wieku cechowała się dynamicznym rozwojem branży meblarskiej. Nastąpił rozwój technologii. Meble coraz częściej powstawały w wyniku produkcji seryjnej, co stawiało przed projektantami nowe wyzwania, a sam zawód projektanta z zawodu rzemieślniczego powoli przybliżał się do sztuki nowoczesnej — opowiada Łukasz Łazarczyk, który projektowaniem zajmuje się zawodowo. — Okres ten w Polsce jest o tyle ciekawy że nasz kraj był częściowo odcięty od reszty świata. Było wiele ograniczeń (brakowało materiałów, technologii itp.), które moim zdaniem powodowały to, że projektant musiał więcej od siebie wymagać. W Polsce powstało w tym czasie wiele rzeczy wyjątkowych — dodaje.

Ponadczasowe projekty


Według Łukasza Łazarczyka PRL był naprawdę bardzo dobrym okresem dla polskiego meblarstwa mimo braku materiałów i sytuacji politycznej, a niektóre projekty, takie jak fotel RM 58 Romana Modzelewskiego, traktowane są obecnie jak dzieło sztuki współczesnej. — Myślę że spora część starych mebli z okresu PRL jest ponadczasowa, a projekty sprzed połowy dekady wracają na rynek za sprawą takich marek jak Vzór czy 366 Concept Design & Lifestyle. To pokazuje, że ludzie wciąż się tymi meblami interesują. Faktem jest też to, że my Polacy nie mieliśmy świadomości, że te nasze meble są ładne i oryginalne, przez wiele lat patrzyliśmy na zachód z podziwem, nie doceniając naszego rodzimego designu — podsumowuje nasz rozmówca.

kraw

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (5)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lewak #1995787 | 212.160.*.* 19 maj 2016 12:38

    Patrioci, a w domach chińszczyzna i meble projektowane przez Szwedów. Zamiast jarać się polską myślą projektową, wolą badziew z sieciówek.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. projektant #1995691 | 212.160.*.* 19 maj 2016 09:33

    do TeX i qad ale z was frajerzy, no ludzie, wywalacie na śmietnik majątek! takie meble z PRL to niezła inwestycja, zajmuję się tym od kilku lat i świetnie na tym zarabiam. Podajcie namiar na ten śmietnik

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. qad #1995418 | 83.9.*.* 18 maj 2016 18:07

    Co za głupota! Knajpy w prlowskim wystroju, mieszkania jak za komuny, chamstwo na ulicach też. Normalni ludzie uciekali od tego jak najdalej a wy samowolnie to u siebie jeszcze zaprowadzacie

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  4. TeX #1995354 | 83.6.*.* 18 maj 2016 15:53

    to samo chciałem napisać, tydzień temu wyrzucałem takie na śmietnik po dziadka mieszkaniu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. aa #1995353 | 83.6.*.* 18 maj 2016 15:51

      to dalej jest obciach, tak jak szukanie tego po śmietnikach

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz