Przygotuj instalację grzewczą do zimy
2015-10-06 08:48:12(ost. akt: 2015-10-06 09:56:15)
Sezon zimowy to prawdziwy sprawdzian dla domowej instalacji grzewczej. Jeżeli jednak będzie ona odpowiednio przygotowana, to nawet największe mrozy nie powinno zabraknąć ciepła w domu. Podpowiadamy, jakie prace konserwacyjne należy zrobić w obrębie instalacji.
Jesień na razie mamy ciepłą, ale to nie znaczy, że mamy na później odkładać przygotowania do zimy. Przeprowadzenie odpowiednio wcześnie zabiegów konserwacyjnych instalacji grzewczej - przegląd kotła i sprawdzenie innych newralgicznych miejsc w całym układzie, pozwoli uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek.
Duże znaczenie mają drobne zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne, które koniecznie trzeba przeprowadzić przed nadejściem zimy. O jakie czynności chodzi? Obowiązkowymi punktami na planie prac przygotowawczych do sezonu zimowego jest dokładne oczyszczenie grzejników z kurzu, sprawdzenie ciśnienia wody w instalacji grzewczej (o ile istnieje potrzeba uzupełnienie zładu wodnego całej instalacji c.o.), oczyszczenie filtrów na instalacji c.o. To tylko niektóre proste zabiegi, które można wykonać samodzielnie, a mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego systemu grzewczego.
Niektóre zabiegi warto jednak zlecić specjalistom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i są przeszkoleni w zakresie obsługi i konserwacji urządzeń grzewczych. Należy do nich przegląd kotła. Stanowi on serce całego systemu, dlatego też w sezonie zimowym musi działać bez zarzutu. Autoryzowany serwisant sprawdzi urządzenie grzewcze na szczelność połączeń gazowych, skontroluje stan połączeń elektrycznych, przeprowadzi konserwacje komory spalania oraz sprawdzi stan elementów odpowiedzialnych za bezpieczną i bezawaryjną prace urządzenia grzewczego oraz dodatkowo skontroluje nastawy parametrów pracy urządzenia. W przypadku nieprawidłowości będzie mógł też na czas zareagować i wymienić uszkodzony element.
Niektóre wysokiej klasy urządzenia mogą współpracować z odpowiednimi modułami, które poprzez łącza internetowe są w stanie automatycznie poinformować właściciela o potencjalnej awarii w pracy urządzenia. Dodatkowe korzyści jakie dają nam moduły internetowe to możliwość zdalnej zmiany, korekty nastaw, parametrów pracy lub wstępna diagnoza powstałej awarii. Czynności takie może dokonywać tylko profesjonalny serwis. kr
Komentarze (0)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez