Skuteczny sposób na chwasty
2015-08-26 05:10:04(ost. akt: 2015-08-26 09:43:37)
Wybór metody usuwania chwastów zależy głównie od miejsca, gdzie chwast się usadowił. Podpowiadamy, jak skutecznie uporać się z zielonym problemem.
Chwasty możemy usuwać mechanicznie i chemicznie — wybór metody zależy nie tylko od nas, ale także miejsca, gdzie chwast się usadowił. A mogą pojawić się na trawniku, a także w szczelinach między płytkami oraz kostką brukową, szczególnie jeśli nawierzchnia znajduje się w wilgotnym i zacienionym miejscu. Podpowiadamy, jak pozbyć się chwastów.
Ręcznie i chemią
Najprościej jest chwasty wyrwać ręcznie. Należy przy tym pamiętać, żeby wyrywać je wraz z korzeniami, gdyż usuwanie samej zielonej części rośliny często skutkuje jej szybkim odrodzeniem. Do takiego zabiegu należy się lekko uzbroić np. w odpowiednie narzędzia do pielęgnacji ogrodu. . Metoda ręcznego usuwania chwastów sprawdzi się tylko tam, gdzie chwasty rosną pojedynczo i w małych ilościach. W przypadku intensywnego “ataku”, należy sięgnąć po bardziej radykalne rozwiązania np. po palnik gazowy. Taka metoda sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia mchem. Za pomocą palnika możemy usunąć go raz na zawsze.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do zwalczania chwastów, jednak należy je stosować z rozsądkiem. Po silne środki chemiczne sięgamy tylko wtedy, gdy zawiodą inne metody.
Stosowanie środków chemicznych w pełni pozwala nam usunąć niechciane chwasty. Należy jednak pamiętać o tym, by zachować ostrożność i nie spryskać przez przypadek innych roślin. Podczas oprysku należy używać rękawic ochronnych, a po pracy dokładnie umyć ręce.
Octem i wodą
Alternatywą dla środków chemicznych jest przygotowanie własnego – naturalnego i zdecydowanie bardziej ekologicznego preparatu. Mieszamy ocet z wodą w proporcji 2:1 i spryskujemy otrzymanym roztworem wszystkie chwasty. Dla uzyskania lepszego efektu, możemy ten zabieg powtórzyć kilkukrotnie, stosując sam ocet. Nie należy używać w tym celu żadnych roztworów solnych, które mogą mieć negatywny wpływ na ziemię w ogrodzie oraz samą kostkę brukową.
Chwasty i mech mogą pojawiać się nie tylko w spoinach pomiędzy kostką brukową, ale także na jej powierzchni. Ich porost możemy ograniczyć za pomocą specjalnych impregnatów, których użycie ułatwi nam także mycie nawierzchni. Zmniejszy również stopień wnikania różnych substancji w głąb materiału – zarówno pochodzenia roślinnego, jak i błota czy piasku, dzięki czemu zapobiegniemy powstawaniu nowych przebarwień. kr
Komentarze (0)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez