Pancerniacy z jednostek w Morągu i Braniewie szkolą się z obsługi z czołgów K2

2025-07-26 10:31:31(ost. akt: 2025-07-26 10:33:09)

Autor zdjęcia: X/16DZ

Pancerniacy z jednostek w Morągu i Braniewie szkolą się z obsługi czołgów K2. Równolegle w Korei Płd. trwa kurs m.in. żołnierzy z Braniewa, Giżycka i Orzyszu – poinformował rzecznik 16 Dywizji Zmechanizowanej kpt. Karol Frankowski.
Jak przypomniał kpt. Frankowski, obecny kurs żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej z Morąga oraz 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa to trzeci kurs pancerniaków w tym roku. Poprzedni zakończył się w połowie lipca testami ze strzelania na poligonie w Orzyszu.

– Żołnierze szkolą się z obsługi koreańskich czołgów K2. Chodzi o to, by przygotować załogi nie tylko do prowadzenia ognia z czołgu, ale również, by żołnierze potrafili kierować tym ciężkim pojazdem w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Załogi muszą umieć wykorzystywać wszystkie walory bojowe czołgu. Żołnierze uczą się kierować nim w warunkach ograniczonej widoczności w nocy. Niezwykle ważne jest, by posługiwać się sprawnie środkami łączności. Kluczowe jest, by była korelacja między dowódcami batalionu a dowódcą czołgu – wyjaśnił kpt. Karol Frankowski.

W szkoleniach biorą udział całe załogi: żołnierze, którzy kierują pojazdem, działonowi – czyli ci, którzy prowadzą ogień – oraz dowódcy.

W jednostkach wojskowych na Warmii i Mazurach, czyli w 20 Brygadzie Zmechanizowanej w Morągu i 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie, obecnie jest ponad 80 koreańskich czołgów. Kolejne będą sukcesywnie dostarczane do końca roku. Łącznie w ramach umowy z 2022 r. między Polską a Koreą Płd. dostarczonych zostanie 180 czołgów.

Koreańskie czołgi są przystosowane do zróżnicowanych warunków terenowych, takich, jakie panują w województwie warmińsko-mazurskim, także do pokonywania przeszkód wodnych. Charakteryzują się dużą zwrotnością i są lżejsze od amerykańskich Abramsów.

„Przeszkoliliśmy już kilkadziesiąt załóg. Równolegle w Korei Płd. polscy żołnierze szkolą się z obsługi haubic K9 i właśnie czołgów K2. Są tam m.in. żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie oraz 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka i Orzysza" - podkreślił kpt. Frankowski.

Pod koniec lipca 2022 roku Polska i Korea Południowa zadeklarowały strategiczne partnerstwo w dziedzinie zbrojeń. Oprócz armatohaubic K9 polski rząd zakupił w Republice Korei czołgi K2, lekkie samoloty bojowe FA-50 oraz wyrzutnie Homar-K, czyli spolonizowaną wersję systemu rakietowego Chunmoo.

Czołgi K2 Black Panther to jedne z najnowocześniejszych maszyn na świecie, znane z zaawansowanych rozwiązań technologicznych, w tym z systemu aktywnej obrony – skutecznie przeciwdziałają atakom rakietowym i przeciwpancernym. Mają też wysoką mobilność – pozwalają na szybkie manewry nawet w tak trudnym terenie, jak zabagniony i piaszczysty teren północno-wschodniej Polski. Są wyposażone w precyzyjne systemy celownicze i ognia, przez co gwarantują skuteczność w różnych warunkach bojowych. (PAP)