Meble i sprzęt AGD w kuchni
2015-07-10 13:33:54(ost. akt: 2015-07-10 10:02:23)
Otwarcie kuchni na salon sprawiło, że nabrała ona bardziej reprezentacyjnego charakteru. Jest nie tylko praktyczna i funkcjonalna, ale i atrakcyjna wizualnie. To zasługa nie tylko efektownych frontów, ale również przemyślanego doboru wszystkich jej elementów, również urządzeń AGD.
— Dziś nie zamykamy kuchni drzwiami, za które wstęp mają tylko domownicy, przeciwnie, chętnie ją eksponujemy, zapraszamy do niej gości i wspólnie gotujemy — zauważa Andrzej Tomasiak, właściciel salonu meblowego. — Kuchnia wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Teraz każdy z jej elementów musi do siebie pasować i doskonale się uzupełniać. Dlatego tak ważny jest nie tylko wybór frontów, rozmieszczenie szafek, ale również dobór odpowiedniego sprzętu AGD, który dodatkowo ma podkreślić walory naszej kuchni i zaakcentować styl, w jakim jest urządzona — dodaje nasz ekspert.
Podobnie jak sama kuchnia, również sprzęt AGD przestał pełnić tylko funkcję praktyczną. Podczas wyboru piekarnika, płyty grzewczej czy mikrofalówki pod uwagę brane są nie tylko ich parametry techniczne, ale i design, kształt czy kolor. Jest to zrozumiałe — inny piekarnik będzie pasował do nowoczesnej minimalistycznej kuchni, inny do tej urządzonej w stylu industrialnym, a jeszcze inny model do kuchni klasycznej czy stylizowanej.
W takiej kuchni nieprzypadkowe jest również umiejscowienie sprzętu AGD. — Znacznie łatwiej jest korzystać z urządzenia, które mamy na wysokości rąk, stąd tak duża popularność piekarników montowanych nad blatem, często w jednej linii z mikrofalą i ekspresem do kawy —mówi Andrzej Tomasiak. — Co nie oznacza, że całkowicie zrezygnowaliśmy z piekarników montowanych w dolnej zabudowie szafek. Te jednak najchętniej wybierane są przez właścicieli kuchni w stylu retro lub amatorów tradycyjnych rozwiązań — dodaje.
Opcja montażu piekarnika na wysokości stwarza również większe możliwości aranżacyjne. Poza popularnymi — w słupku lub w szeregu — można wprowadzić innowacyjne rozwiązanie, gdzie piekarnik w systemie mebli KamPlus został wysunięty poza linię zabudowy meblowej. Taka ekspozycja stała się dodatkowym sposobem na urozmaicenie bryły mebli.
Oprócz wysokości montażu piekarnika możemy zdecydować także o sposobie jego otwierania. Do wyboru są piekarniki standardowo uchylane z góry na dół, z drzwiczkami otwieranymi na bok, a także modele z wózkiem, czyli wysuwaną całą komorą piekarnika, co ułatwia korzystanie z niego.
Decyzja o tym, w jakim miejscu chcemy umieścić piekarnik, to zaledwie pierwszy krok na drodze do wyboru sprzętu AGD, w który wyposażymy naszą kuchnię. Dużo trudniejszy jest z pewnością wybór konkretnego modelu. Gama wzornicza dostępnych na rynku modeli jest bardzo szeroka. Na co się więc zdecydować? — To zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Możemy albo wyeksponować sprzęt AGD, tak aby się wyróżniał i był dodatkową ozdobą kuchni, albo przeciwnie — wybrać modele, które nie zdominują estetyki wnętrza — radzi Tomasiak.
Co to oznacza w praktyce? Możemy wybrać piekarnik, który wtopi się w zabudowę kuchenną lub dobrać go na zasadzie kontrastu. Nawet decydując się na białe fronty, mamy możliwość wyboru piekarnika z białym szkłem, który harmonijnie skomponuje się z całą zabudową, lub mocno go zaakcentować poprzez kontrastowy, czarny kolor, który doskonale będzie współgrał z białą kuchnią. W przypadku frontów drewnianych dobrym wyborem jest z kolei piekarnik srebrny, chociaż i tutaj mamy pole do popisu — może być przecież matowy, w połysku lub szczotkowany. W parze ze srebrnym piekarnikiem na pewno dobrze zaprezentuje się wolno stojąca lodówka w podobnym odcieniu, warto również pomyśleć o srebrnych okuciach do frontów meblowych.
Do kompletu pozostaje jeszcze okap, który prócz ważnego zadania filtrowania powierza w kuchni pełnić może również funkcję ozdobną. Proponowane obecnie modele okapów mają różne kształty i kolory, bez problemu można je więc dopasować do kuchni w każdym stylu – od retro po bardzo nowoczesną.
Komentarze (0)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez