Zmiany w prawie budowlanym - budowa bez pozwolenia
2015-07-09 13:30:10(ost. akt: 2015-07-08 09:32:37)
Od kilku dni obowiązuje nowe prawo budowlane, które ma na celu ułatwienie rozpoczęcia budowy i skrócenie czasu oczekiwania na pozwolenia.
Z początkiem lipca zmieniło się w Polsce prawo budowlane. Projekt zmian przedłożył minister infrastruktury i rozwoju. Modyfikacja prawa ma na celu przede wszystkim przyspieszenie procesu budowlanego. Według obowiązujących wcześniej przepisów osoby chcące wybudować dom jednorodzinny musiały uzyskać zgodę na budowę. Średni czas oczekiwania na ten dokument wynosił 60 dni, a w większych miastach zdarzało się, że na decyzję czekało się nawet trzy miesiące. Formalności sprawiały, że budowa na starcie opóźniona była przynajmniej o dwa miesiące. Dzięki nowym rozwiązaniom pierwsza przeszkoda, na jaką natrafiały osoby chcące wybudować własny dom, zniknęła. Rozwiązanie to dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją. W takim przypadku konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy z projektem budowlanym i dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku.Starosta będzie miał 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu od zgłoszenia.Ocenia się, że dzięki tej regulacji nie trzeba będzie wydawać rocznie ok. 30 tysięcy pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Projekt pozostawia możliwość ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na rozpoczęcie budowy lub przebudowy domu jednorodzinnego w trybie pozwolenia na budowę, jeśli inwestor uzna, że jest to dla niego korzystniejsze.
Bez czekania
To nie są oczywiście jedyne zmiany. Od 1 lipca budujący może rozpocząć wszystkie roboty budowlane, na podstawie decyzji podlegającej wykonaniu, gdy nie ma innych stron zaangażowanych w postępowanie. W praktyce chodzi o sytuację, w której inwestor jest jedyną stroną postępowania o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę. Obecnie roboty budowlane może rozpocząć na podstawie decyzji ostatecznej. Nowe rozwiązanie oznacza pominięcie czasu oczekiwania na uprawomocnienie się decyzji, czyli inwestor zyska co najmniej dwa tygodnie.
Bez oświadczeń
Uproszczone zostaną również formalności dotyczące projektu budowlanego. Oznacza to znaczące ograniczenie obowiązkowych elementów projektu budowlanego przez likwidację obowiązku dołączania do niego oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych. Nie będą także potrzebne oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki, na której będzie obiekt, z drogą publiczną (z wyjątkiem dróg krajowych i wojewódzkich, dla których takie uzgodnienia nadal będą konieczne). W przypadku wystąpienia braków formalnych we wniosku o pozwolenie na budowę
organ administracji będzie musiał wezwać inwestora do ich uzupełnienia w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku.
Wszystkie zmiany mają na celu ułatwienie inwestycji i skrócenie drogi urzędniczej poprzedzającej rozpoczęcie budowy.
kraw
kraw
Komentarze (0)
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez