Młyn w Budrach odzyskuje dawną świetność

2022-02-02 10:57:46(ost. akt: 2022-02-02 11:42:22)

Autor zdjęcia: mlyn.budry.pl

Stary młyn w Budrach zmienia się z każdym tygodniem. Rozpoczęta w ubiegłym roku renowacja młyna obejmuje czyszczenie zachowanych urządzeń młyńskich z XVIII w., odnowienie trzykondygnacyjnego budynku oraz utworzenie w nim czterech sal edukacyjnych.
Trwa remont zabytkowego młyna w Budrach (pow. węgorzewski). Od lat 80. ubiegłego wieku obiekt czekał na drugie życie, a gmina Budry na okazję, by pozyskać środki na jego rewitalizację. Niewykorzystywany od prawie pół wieku obiekt pamiętają najstarsi mieszkańcy gminy, którzy mielili tam zboże z okolicznych pól na mąkę do piekarni czy na chleb dla własnej rodziny. Budynek o trzech kondygnacjach niemal stał się ruiną. Dziś – dzięki renowacji - młyn wygląda już jak w czasach swojej świetności.

Fot. mlyn.budry.pl

– W naszej gminie żywe są wciąż wspomnienia o starym młynie, w którym mielono zboże z okolicznych pól – mówił gazecie Józef Markiewicz, wójt gminy Budry przy rozpoczęciu remontu. – Ostatnim użytkownikiem młyna był GS Samopomoc Chłopska w Węgorzewie. Z młyna korzystali okoliczni rolnicy, ale też było tu mielone zboże na cele produkcyjne do piekarni. Od ponad czterdziestu lat obiekt nie był użytkowany. Gdy pojawiła się możliwość rewitalizacji młyna, skorzystaliśmy z niej. Możemy młyn wyremontować i pozostawić go naszym wnukom i prawnukom oraz kolejnym pokoleniom mieszkańców gminy Budry, żeby mogli zobaczyć, jak kiedyś wyglądała produkcja mąki.

Dobiegł końca pierwszy etap remontu młyna polegający na wymianie stolarki okiennej, wykonaniu elewacji, zadaszenia na nowych elementach budynku oraz adaptacji pomieszczeń na cele edukacyjne.

Fot. mlyn.budry.pl

- Obecnie trwają prace związane z czyszczeniem i renowacją elementów drewnianych oraz urządzeń młyńskich kryjących w sobie pozostałości z przemiału zbóż – informują realizatorzy projektu „W drodze kultury i rzemiosła – Sakiai- Budry” z programu INTERREG Litwa – Polska. - Nie jest to mąka pamiętająca dawnego właściciela Brunona Plügetta. Młyn zakończył działalność pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W ramach dalszego etapu remontu młyna planowana jest wymiana instalacji elektrycznej, która oczekuje na zakończenie procedur przetargowych. Renowacja młyna w Budrach posłuży nie tylko prezentacji eksponatów muzealnych związanych z rzemiosłem i młynarstwem, ale również będzie doskonałą atrakcją dla turystów.

Dzięki środkom powstałym z oszczędności w trakcie realizacji projektu możliwe będzie dostosowanie młyna dla osób niepełnosprawnych. Gmina otrzymała już zgodę na wyposażenie budynku w windę. W ramach tych samych środków będą wykonane również zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Fot. mlyn.budry.pl

Budynek i zabytkowe maszyny zostały cyfrowo zarchiwizowane, dzięki skanowaniu 3D. Na budynku młyna planowe jest również wyświetlanie animacji tzw. mappingu, która będzie pokazywać, jak wyglądała praca młyna. Obiekt ma zostać udostępniony do zwiedzania prawdopodobnie wiosną tego roku.
rs

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5