Tak świętowaliśmy Dożynki Powiatowe w Budrach

2017-09-11 12:40:32(ost. akt: 2017-09-12 09:51:26)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

W ubiegłą niedzielę uroczyście podsumowaliśmy największe święto plonów w powiecie węgorzewskim. Powiatowe dożynki, które w tym roku odbyły się w Budrach, rozpoczęły się dziękczynną mszą świętą w kościele parafialnym. Rolnicy z pokorą podziękowali za tegoroczne zbiory.
Chwilę po nabożeństwie, spod parafii Trójcy Przenajświętszej w Budrach wyruszył barwny korowód wieńców prowadzony przez Orkiestrę Dęta WCK. Po uroczystym powitaniu gości i złożeniu życzeń przez organizatorów i przedstawicieli lokalnych władz samorządowych z okazji zakończenia najważniejszych prac polowych, rozpoczeła się część artystyczna.

Blok artystyczny rozpoczęła dożynkowa inscenizacja przedstawiona przez mieszkańców gminy budry. Nastepnie na góralską nute zagrał zespół Jontki z Żywca, a zaraz po nim zaprezentował się zespół Kurpianka-Cepelia z Kadzidłowa. Po skocznej rozgrzewce, widowisko zapewnił nam zespół Koronka z Białorusi. Nie mogło zabraknąć również naszych lokalnych artystów. O oprawę muzyczno-taneczną zadbały Alebabki, Barwy Jesieni, Absolwent, Budzewiaki, zespoły taneczne działające przy GOK-u w Budrach, Gok-u w Pozezdrzu i WCK oraz zespół Small Band.

W trakcie powiatowego święta plonów oceniono i wyłoniono najpiękniejsze wieńce dożynkowe. Pierwsze miejsce zdobył wieniec z Budzewa, drugie miejsce wieniec z Pozezdrza, a trzecie z Sobiech. Kolejnym obowiązkowym punktem dożynek, była Sołtysiada, w której swoją kondycję i sprawność fizyczną sprawdzała reprezentacja Buder oraz Budzewa.

Tegoroczne dożynki powiatowe były także okazją do wsparcia akcji charytatywnej dedykowanej Łukaszowi Filipkowi. Dzięki staraniom wolontariuszy działających pod patronatem "Pomagam bo Lubię" oraz szczodrości przybyłych na święto plonów gości, konto zbiórki zasiliła kwota 1.818,80 zł. Po raz kolejny mieszkańcy powiatu węgorzewskiego udowodnili jak wielkie mają serca.

Za wyjątkową oprawę i profesjonalną organizację wydarzenia dziękujemy pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach.

Organizatorzy dożynek: Gminny Ośrodek Kultury w Budrach, Gmina Budry, Starostwo Powiatowe w Węgorzewie.
(mk)
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5