Braniewo będzie walczyć z marnowaniem jedzenia. Jadłodzielnia już działa

2022-12-07 10:50:32(ost. akt: 2022-12-07 08:51:13)

Autor zdjęcia: Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa

W kwietniu poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Dzięki inicjatywie Braniewo wzbogaciło się właśnie o jadłodzielnię, czyli społeczną lodówkę, która pomoże w niemarnowaniu żywności i wspieraniu potrzebujących.
O tym, jak ogromnym problemem jest marnowanie żywności, chyba nikomu nie trzeba przypominać. W zaprezentowaniu skali tego negatywnego zjawiska pomocne będą dane statystyczne, a te są szokujące. Wynika z nich bowiem, że każdego roku na świecie marnowana jest jedna trzecia jedzenia, a na terenie Unii Europejskiej co roku do kosza trafia ponad 150 milionów ton żywności. Jak mówią za to wyniki badań przeprowadzonych w ramach Programu Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności, w Polsce skala zjawiska też jest ogromna, a co roku w naszym kraju marnuje się prawie 5 milionów ton jedzenia, a to oznacza, że co sekundę wyrzucamy do kosza ponad 150 kilogramów żywności.

Dlatego nowopowstała w Braniewie lodówka społeczna jest pomysłem trafionym w dziesiątkę, bo takiego miejsca na terenie miasta zdecydowanie brakowało.

Przyjmowanie projektów w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego — przypomnijmy — rozpoczęło się 28 marca i zakończyło 6 kwietnia. Kwota przeznaczona na BO to 90 tysięcy złotych. Głosowanie na poszczególne projekty miało trwać od 25 kwietnia do 6 maja, wyniki miały zostać ogłoszone 13 maja, ale jeszcze w kwietniu Tomasz Sielicki poinformował, że w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego zrealizowany zostanie projekt "Jadłodzielnia – Braniewska Lodówka Społeczna".

Jadłodzielnia właśnie rozpoczęła swoje funkcjonowanie przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Braniewie.

— Serdecznie gratuluję pomysłodawczyni i autorce projektu — pani Kindze Redyk, a także pani Agnieszce Peitnoczce — dyrektorce braniewskiego MOPS-u. To właśnie ta instytucja będzie od tej pory koordynować akcję redystrybucji żywności za pośrednictwem Jadłodzielni — przekazuje burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki.

I dodaje: — Z całego serca wspieramy tę piękną inicjatywę i liczymy, że wkrótce lodówka społeczna zapełni się darami, które będą systematycznie trafiać do najbardziej potrzebujących. Na początek zakupiliśmy nieco żywności „na start”. Warto dodać, że informacja o uruchomieniu Jadłodzielni w okamgnieniu dotarła do Pań z kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Braniewo, które od razu zadeklarowały chęć włączenia się w tę akcję. Serdecznie im za to dziękuję! Jeszcze raz gratuluję i zachęcam do udziału w tym przedsięwzięciu.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5