Co, gdzie, kiedy w Braniewie i powiecie

2022-09-02 11:17:31(ost. akt: 2022-09-02 11:22:42)
Śpiewu Michała Wiśniewskiego w wersji akustycznej będzie można posłuchać na Dożynkach Gminnych w Rogitach

Śpiewu Michała Wiśniewskiego w wersji akustycznej będzie można posłuchać na Dożynkach Gminnych w Rogitach

Autor zdjęcia: Waldemar Bzura

Braniewo ma do zaoferowania przeróżne wydarzenia. Sprawdźcie kalendarz imprez, które odbędą się w najbliższych dniach w Braniewie i powiecie braniewskim.
CO: Dożynki Gminne
GDZIE: Rogity
KIEDY: 3 września

Już 3 września na boisku w Rogitach odbędą się Dożynki Gminne 2022. Święto Plonów rozpocznie się o godzinie 15.00 uroczystą mszą polową. W programie imprezy mnóstwo atrakcji, a gwiazdą imprezy będzie Michał Wiśniewski.

Obrazek w tresci

CO: Narodowe czytanie we Fromborku
GDZIE: Rynek we Fromborku
KIEDY: 3 września

Podczas tegorocznego Narodowego Czytania będziemy mieli przyjemność odczytać „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Wydane w Wilnie w 1822 roku uważane są za jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu, które miało ogromny wpływ na rozwój ballady jako gatunku w literaturze polskiej. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 03.09.2022 o godz. 12.00 na Rynku we Fromborku. — Kto chciałby zgłosić się do wspólnego czytania z nami oraz naszymi gośćmi, serdecznie zapraszamy do zapisów — przekazuje CKB we Fromborku.

Obrazek w tresci

CO: Narodowe czytanie w Braniewie
GDZIE: Spichlerz Mariacki ul. Portowa 6
KIEDY: 3 września

Serdecznie zapraszamy 3 września w godzinach 11:00-13:00 do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie w Braniewie. Podczas tegorocznej odsłony będziemy czytać "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza w malowniczej scenerii Spichlerza Mariackiego. Wszystkich zainteresowanych lekturą zapraszamy po odbiór tekstów do naszej biblioteki: Czytelnia dla Dorosłych, I piętro, nr tel. 55 644 33 04. Przyjdź, poczytaj i posłuchaj!

CO: Nowości na dużym ekranie
GDZIE: Kino Baszta
KIEDY: Do 4 września

Do 4 września braniewskie Kino Baszta zaprasza na: "DC Liga Super - Pets" (dubbing, animacja, USA, 106 min), "Notre-Dame płonie" (dramat, Francja, 110 min) i "Powodzenia, Leo Grande" (dramat, komedia, W. Brytania, 97 min).

Obrazek w tresci

CO: Ceramika i druk - dwie pracownie
GDZIE: Wozownia Sztuk we Fromborku
KIEDY: 3 września od 11

Tematem naszych zajęć będzie połączenie ceramiki i druku, a inspiracją będzie zbliżająca się rocznica 550. urodzin Mikołaja Kopernika. O fantastyczną atmosferę jak zwykle zadba nasza instruktorka Alicja Borsiak-Śleszyńska.

Obrazek w tresci

CO: Święto Rolników
GDZIE: Lelkowo
KIEDY: 10 września

Wójt gminy Lelkowo zaprasza serdecznie na Święto Rolników, które 10 września o 13 rozpocznie polowa dożynkowa msza święta dziękczynna. Od 14 - ceremoniał dożynkowy z wręczeniem odznak honorowych "Zasłużony dla rolnictwa" oraz rozstrzygnięciem konkursu "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy". O 14.30 koncert Wiolety Kościńskiej oraz występ sekcji tanecznej GCK. Od 15 Turniej Sołectw Gminy Lelkowo, a od 16 Święto werenyków i dzyndzałków z quizem na temat zdrowego odżywiania i konkursem kulinarnym na "Najlepsze werenyki i dzyndzałki". O 16.30 wręczenie nagród, a od 17 koncerty - Mr. Góral, Podija, The Ukrainian Folk i zespół Playboys. Od 22.30 do północy zabawę taneczną poprowadzi grupa muzyczna Sekret.

Obrazek w tresci

CO: Kaligrafia zachodnia – tradycja i eksperyment
GDZIE: Wozownia Sztuk we Fromborku
KIEDY: 17 i 18 września

Prowadzenie: Zbigniew Urbalewicz
Wydaje się, że kaligrafia jako sztuka nie ma ograniczeń, litera i kompozycja mogą mieć rozmaite formy i odsłony. W starożytności (np. Rzym) litera osiąga wyżyny doskonałości, czego przykładem mogą być inskrypcje na elementach budowli. Średniowiecze i Renesans to rozkwit piśmiennictwa odręcznego i mnogość stylów i odmian. Zapewne wile osób słyszało nazwy takie jak rzymska kapitała, uncjała, tekstura, szwabacha, italika. Obecnie, prócz kanonu i stylu historycznego stosuje się formy nowoczesne, eksperymentalne. Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawowe style pisma, na bazie których powstaną zindywidualizowane kształty liter, wyrażające osobowość i temperament piszącego. Podstawowym narzędziem i materiałem będzie ścięte pióro, papier i atramenty, w tym zrobione na bazie naturalnych składników. Warto pamiętać o tym, że kaligrafia jest zjawiskiem elitarnym, niewiele osób zajmuje się tą dziedziną. Zatem macie Państwo szansę spróbować czegoś wyjątkowego. Serdecznie zapraszam - przekazuje Zbigniew Urbalewicz.

Obrazek w tresci

CO: Peregrinus Warmiensis
GDZIE: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
KIEDY: do grudnia

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zaprasza na nową wystawę czasową „Peregrinus Warmiensis. Sanktuaria, cudowne wizerunki i pielgrzymki na Warmii”, która będzie się mieścić w Gmachu Głównym Muzeum (Dawnym Pałacu Biskupim na Wzgórzu Katedralnym). Ekspozycja ma na celu przypomnienie niezwykłego fenomenu, jakim były warmińskie łosiery, ukazując je w odniesieniu do powszechnej idei pielgrzymowania i przynależnym jej rytom etiologicznym, rytuałom i gestom. Prezentowane będą dzieła sztuki wypożyczone z dziewiętnastu kościołów, pięciu muzeów i zbiorów prywatnych, które w większości nie były wcześniej eksponowane na innych wystawach. Wystawa będzie dostępna dla widzów do końca grudnia tego roku.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5