Powiat braniewski: Znaleziono kolejną bombę lotniczą

2022-06-28 10:13:27(ost. akt: 2022-06-28 10:17:00)

Autor zdjęcia: 9BBKPanc.

Saperzy z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej zniszczyli kolejną bombę. To już druga bomba lotnicza odnaleziona w czerwcu bieżącego roku w Braniewie i okolicach.
Chociaż II wojna światowa zakończyła się dziesiątki lat temu, to wciąż w życiu codziennym można spotykać się z jej pozostałościami. Nadal odnajdowane są przedmioty, które mają znamiona uzbrojenia wojskowego.

—Tym razem niewybuch został odkryty podczas rutynowego patrolu straży leśnej w Gronowie. Okazało się, że była to bomba lotnicza typu FAB-100 produkcji radzieckiej. Bomba posiadała dwa różnego typu zapalniki w części przedniej i tylnej, miała 77 cm długości, średnice 27,5 cm i wagę 100 kg — relacjonują żołnierze z patrolu saperskiego.

Na początku czerwca — przypomnijmy — w rzece Pasłęce znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej.

Bomba została znaleziona w pobliżu ulicy Plac Strażacki. Zarządzono ewakuację w promieniu 500 metrów oraz wstrzymano ruch pieszy i samochodowy — relacjonował wówczas Ireneusz Ścibiorek z PSP w Braniewie.
W związku z niebezpiecznym znaleziskiem w postaci ćwierćtonowej bomby lotniczej z czasów II wojny światowej konieczna była ewakuacja około 300 osób.
Na miejscu działali strażacy PSP i OSP Braniewo, grupa minerów z Gdyni, patrol saperów z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i zespół medyczny z 9BBKPanc.

Niewybuchem okazała się bomba lotnicza SC250.
— Sytuacja została opanowana — pocisk wydobyto, a w związku z tym zakończyła się akcja ewakuacyjna — przekazał po kilku godzinach Urząd Miasta w Braniewie.

Niebezpieczne pamiątki już nikomu nie zagrażają, bo zostały zniszczone przez saperów. Pamiętajmy jednak, że niewybuchy mogą być wszędzie. Niestety ludzka ciekawość okazuje się zgubna, prowadząc nie tylko do nieszczęść, ale i do śmierci. Niewłaściwe postępowanie z niewypałem czy niewybuchem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie, które powoduje oraz brak jakichkolwiek środków ostrożności podczas kontaktu z wojskowym znaleziskiem sprawia, że wojna, która tak naprawdę dobiegła końca, wciąż zbiera ofiary.
Wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.


Co zrobić, jeśli natrafisz na niewybuch?


Nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy znalezionych niewybuchów. W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy rzeczywiście do czynienia z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

Jakie informacje trzeba przekazać policjantom?


Powiadamiając funkcjonariuszy, istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat: miejsca odnalezienia niewybuchu, znalezionego przedmiotu (opisać słownie, co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska), danych personalnych osoby zgłaszającej.
Fot. 9BBKPanc.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5