Braniewski szpital powiększy się o nowy blok operacyjny

2022-06-05 09:01:00(ost. akt: 2022-06-03 13:09:39)

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Braniewie

Szpital w Braniewie jest kolejną braniewską placówką – po Szkole Podstawowej nr 5 – która otrzymała dofinansowanie. Jest ono przeznaczone na wykonanie prac związanych z budową nowego bloku operacyjnego.
To dobry czas dla Braniewa, które kontynuuje ścieżkę zdobywania unijnych pieniędzy — mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Marszałek odwiedził Braniewo i spotkał się z prezes Powiatowego Centrum Medycznego sp. z o.o., braniewskim starostą Karolem Motyką i wicestarostą Krzysztofem Kowalskim, aby podpisać umowę na dofinansowanie budowy nowego bloku operacyjnego.

Powstanie nowy budynek dwukondygnacyjny


Blok operacyjny, który powstanie przy braniewskim szpitalu, to zupełnie nowy dwukondygnacyjny budynek z podpiwniczeniem, który zostanie dobudowany do już istniejącego. Będzie połączony z nim łącznikiem. W ramach projektu do nowego budynku zostaną przeniesione blok operacyjny z dwoma salami operacyjnymi, oddział chirurgii ogólnej oraz wszystkie pomieszczenia pomocnicze (m.in. diagnostyka i tomograf, którego zakup jest planowany).
Powierzchnia przeznaczona na blok operacyjny wraz z pomieszczeniami pomocniczymi oraz oddział chirurgii ogólnej wynosić będzie 800 m kw.

— Szpital znalazł się na liście rezerwowej, a ponieważ mogliśmy wynegocjować dodatkowe przesunięcia pieniędzy, żeby wesprzeć te listy, to dzięki temu pieniądze mogły trafić do szpitali powiatowych w naszym województwie — mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin.
I dodaje: — Wszystkie szpitale powiatowe, które były na listach rezerwowych, miały dobre projekty i uzyskały dofinansowania. Na tej liście znalazł się także szpital braniewski.

Szpital będzie się rozwijał


Całkowity koszt inwestycji (samego budynku) wyliczono na 6,7 mln złotych, z czego ponad 4,2 mln złotych to dofinansowanie z pieniędzy unijnych. W kosztach budowy – obok spółki PCM – będzie zapewne uczestniczył również samorząd powiatu braniewskiego.

— Szpital się rozwija, zgodnie z sanitarnymi zalecaniami służb wojewody, ale również ważna jest sama rozbudowa szpitala, bo widzimy nadzieję w wielu nowych kierunkach rozwoju tej placówki medycznej. Będziemy budować nowy i nowoczesny blok operacyjny, który zapewne z czasem będzie również dobrze wyposażony — mówi starosta braniewski Karol Motyka.

Prace budowlane powinny zakończyć się z końcem 2023 r. Jest już pozwolenie na budowę, roboty ruszą po wyłonieniu wykonawcy w przetargu.
— Inwestycja ta jest niezmiernie ważna, ponieważ mamy decyzję sanepidu, która nakazuje nam dostosować obecny blok operacyjny do obowiązujących warunków sanitarno-epidemicznych — mówi Bożena Duduś, prezes PCM sp. z o.o. w Braniewie.
I tłumaczy: — Wybudowanie nowego budynku będzie mniej kosztochłonne niż rozbudowa i powiększenie istniejącego bloku na czwartym poziomie szpitala.

Fot. Starostwo Powiatowe w Braniewie


Starostwo Powiatowe w Braniewie

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5