Strażacy z Płoskini zawsze gotowi nieść pomoc
2021-04-12 12:00:00(ost. akt: 2021-04-12 10:57:14)
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Płoskinia liczy 31 członków. Choć dla wszystkich najważniejsza jest rodzina, to gdy słyszą dźwięk syreny, pozostawiają wszystko i biegną na pomoc najbardziej potrzebującym.
— Nasza grupa w większości składa się z mężczyzn, ale możemy pochwalić się również tym, że w naszych szeregach są także kobiety, które dbają i pomagają nam w oprawie zdarzeń kulturowych i imprez organizowanych na terenie naszej gminy — mówi Łukasz Urban, naczelnik OSP Płoskinia. — Nasze koleżanki są zawsze chętne do pomocy i pełne zaangażowania do wykonywania zadań.
Strażak Ochotnik prowadzi w swoim środowisku działalność kulturową i oświatową. — Mimo to, naszym podstawowym zadaniem, wynikającym ze statutu i ustawy o ochronie przeciwpożarowej, są szeroko pojęte zadania ratownicze podczas pożarów lub zdarzeń komunikacyjnych czy klęsk żywiołowych — tłumaczy Łukasz Urban. I dodaje: — To właśnie strażacy ochotnicy na dźwięk syreny alarmowej zostawiają swoje rodziny, aby pomóc tym, którzy naszej pomocy potrzebują.
Jednostka z Płoskini działa nieustająco od 1996 roku. — Od tego właśnie roku jesteśmy w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym. To ten system nakłada na nas pewne standardy w zakresie wyszkolenia ratowników czy liczby pojazdów ratowniczo-gaśniczych, czy też sprzętu, którym musimy realizować swoje statutowe działania — opowiada naczelnik. — Każdy ratownik wyjeżdżający do zdarzeń posiada podstawowy kurs ratowników OSP oraz przeszedł szereg badań lekarskich, które dopuszczają strażaka do udziału w zdarzeniach. Coraz większa ilość wyjazdów do różnorakich zdarzeń wymusza na nas coraz większe podnoszenie kwalifikacji. Szkolenia dla ochotników przeprowadza kadra Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. Takie szkolenia kończą się egzaminem do którego strażak ochotnik przystępuje i po uzyskaniu oceny pozytywnej jest dopuszczony do prowadzenia działań na terenie gminy czy też powiatu, a nawet województwa.
Co jest najważniejsze dla druhów z Płoskini? Łukasz Urban odpowiada bez wahania. — Najważniejsza dla każdego ochotnika jest rodzina. Jednak podczas dźwięku syreny alarmowej większość ratowników zostawia swoje rodziny i rozpoczęte zadania po to, by móc wyjechać do zdarzenia i nieść pomoc tym którzy od nas tej pomocy potrzebują.
Jak zaznacza nasz rozmówca, każdy strażak wyjeżdżający do zdarzeń powinien mieć zaufanie do swoich kolegów z którymi bierze udział w danym zdarzeniu. — Od tego czynnika zależy jakość współpracy i szybkość realizowanego zadania a także szeroko rozumiane bezpieczeństwo przy prowadzeniu działań. Jest to praca związana z ogromnym ryzykiem. Jadąc do zdarzenia nie wiemy jak ono będzie wyglądało. Nie można się dokładnie przygotować co do przebiegu akcji, bo każda jest inna. To za każdym razem jest niesamowita przygoda a zarazem wielka niewiadoma — opowiada pan Łukasz.
Przypomnijmy… Trwa nasz plebiscyt na najpopularniejszą OSP. Na swoich faworytów można głosować do 22 kwietnia 2020 roku. Wtedy poznamy najpopularniejsze jednostki w miejscowościach naszego powiatu, a także dwie najpopularniejsze OSP na Warmii i Mazurach. W tym drugim przypadku OSP powalczą w dwóch kategoriach, w pierwszej znajdą się te, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, i te, które się w nim nie znajdują.
Wybierzemy także najpopularniejszą w regionie Kobiecą Drużynę Pożarniczą oraz najpopularniejszej Młodzieżową Drużynę Pożarniczą.
Głosowanie trwa do 22 kwietnia 2020 roku. do godz. 23.59.
RANKING POWIATOWY
DRUŻYNY KOBIECE
DRUŻYNY MŁODZIEŻOWE
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez