Głos z wybudowań

2015-11-13 17:00:45(ost. akt: 2015-11-13 23:28:37)
Pomnik pod Nawrą

Pomnik pod Nawrą

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Zapraszamy naszych Internautów do poznania nowego cyklu felietonów/opowiadań, które tworzymy dzięki współpracy z Marcinem Zalewskim, bo to właśnie on jest autorem publikowanego poniżej tekstu - pierwszego z serii, którą będziemy Państwa "częstować".
Mieszkańcy Nowego Miasta i okolic słysząc słowo „pomnik” od razu rozpoznają konkretne miejsce w naszej okolicy. Kręta i stroma droga pod Nawrę, szpaler olbrzymich topoli i monumentalna rzeźba poświęcona ofiarom reżimu hitlerowskiego. Zaprojektowana przez olsztyńskiego rzeźbiarza Ryszarda Wachowskiego w 1962 roku wraz z założeniem przestrzennym tworzy wyjątkową całość. Nowoczesny w formie pomnik, pomimo że współcześnie traci z powodu zaniedbanej zieleni wokół i ubytków, wciąż robi wrażenie wysokiej klasy dzieła sztuki.

“Ściana śmierci - pomnik ofiarom II wojny światowej”, bo tak brzmi pełna nazwa dzieła, wrósł w krajobraz miasta i przestaliśmy doceniać jego wyjątkową wartość artystyczną. Niedawno dostrzegł ją i pokazał światu człowiek z zewnątrz. Piotr Uklański jest jednym z najbardziej znanych polskich artystów nowoczesnych, mieszkającym w Nowym Jorku autorem fotografii, filmów i rzeźb. Na jego najnowszej wystawie “Dziś dajemy wam tylko pamięć” na temat polskich miejsc pamięci w warszawskiej galerii Foksal centralny punkt stanowi zdjęcie nawrzańskiego pomnika. Być może to cenne artystycznie i krajobrazowo założenie rzeźbiarskie musi być docenione przez kogoś z zewnątrz, z dorobkiem twórczym, abyśmy przywrócili temu miejscu należny mu charakter. Nie można pozwolić na to, by stało się odludnym miejscem martyrologii odciętym od miasta. Skonsultowanie z mieszkańcami zmiany, mądra renowacja, umożliwienie obserwacji panoramy Doliny Drwęcy i zadbana zieleń wystarczą, by “Pomnik pod Nawrą” stał się wyjątkową, artystyczną atrakcją Nowego Miasta.

Ufam, że nowomieszczanie potrafią rozpoznać i zadbać o wartość tego, co ich otacza. Docenianiu naszych krajobrazów, architektury i dziedzictwa ziemi lubawskiej będzie służyć cykl tekstów “Głos z wybudowań”. Zarazem pojawią się tu komentarze na temat zagrożeń krajobrazu i zabytków, dobre praktyki związane z przestrzenią oraz uwagi o sztuce w naszym regionie. Zapraszam do lektury i przesyłania uwag na adres fundacja@wybudowania.pl

Marcin Zalewski

Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kkk #1857453 | 217.99.*.* 14 lis 2015 08:42

    Zawsze lubiłem pomnik, posiedzieć i popatrzeć na panoramę było fajnie, ale od kiedy nie można tam parkować nie byłem ani razu, Pieszo za daleko, na rowerze niebezpieczna wąska i stroma droga.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. puszczyk #1857424 | 83.9.*.* 14 lis 2015 07:40

    Szkaradny socrealistyczny gniot! I tyle w temacie!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Ania G #1857353 | 77.87.*.* 13 lis 2015 22:18

      Ciekawy tekst, ale mam kilka wątpliwości do postawionych w nim tez. A zwłaszcza do tej, aby "coś zrobić" z otoczeniem pomnika. Pomnik jest piękny, wyjątkowy i moim zdaniem to właśnie ta pustka go dopełnia, skłania do zadumy. Boję się co kryje się pod hasłem "artystycznej atrakcji", zwłaszcza słowa atrakcja - boję się, że płynąc na fali fejmu miejsce zagospodaruje się pod t&r, zagospodaruje na bogato i przaśnie (patrz m.in. obsadzi tujami). Odnowić pomnik ok, przypomnieć o nim mieszkańcom jakoś ciekawą wystawą, promocja w mediach regionalnych, ale czy naprawdę musimy "coś" z nim zrobić? Czy Ci którzy nie doceniają jego wartości artystycznej dziś, naprawdę wtedy zaczną ją doceniać? Ciekawa seria się zapowiada, będę śledzić :)

      Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B