Biała Piska: warto zobaczyć

2010-05-25 14:03:04(ost. akt: 2011-01-27 14:08:42)
Ratusz w Białej Piskiej

Ratusz w Białej Piskiej

Ilekroć jestem w Białej Piskiej rozkoszuję się jej małomiasteczkowym klimatem. To urocze miasteczko na Mazurach mogłoby stanowić wspaniałą scenerię do kręcenia seriali typu "Parafia" czy "Rancho".
Wieś Biała Piska (niem. Bialla) powstała w 1428 r. w miejscu wcześniejszej osady pruskiej Gayle. Nazwa pochodzi z języka staropruskiego - gaylis oznacza biały. Spalona przez Tatarów w polskiej służbie w czasie szwedzkiego Potopu. W 1722 roku król Fryderyk Wilhelm I nadał osadzie Bialla prawa miejskie.

W centrum miasta znajduje się plac rynkowy z ratuszem i starymi kamieniczkami, wokół którego toczy się codzienne życie i trzeba dodać, że toczy się ono bardzo spokojnie. To urocze miasteczko na Mazurach mogłoby stanowić wspaniałą scenerię do kręcenia seriali typu "Parafia" czy "Rancho". Uliczki w Białej Piskiej wyglądają tak, jakby zatrzymał się tam czas. Nie ma na nich wszędobylskich dziś reklam i bilbordów, inaczej wyglądają ludzie spotykani na każdym kroku, inaczej też się zachowują i rozmawiają z turystami.

Turystycznym atutem gminy Biała Piska są drogi łączące miasto z dziesiątkami wsi. Są stosunkowo mało ruchliwe i wiją się kilometrami wśród pól i lasów. Dodatkowego klimatu i uroku dodają im rosnące po obu stronach szpalery starych drzew, których korony dają cień i energię na dalekie wycieczki. No i te zapachy: sianokosów, żniw, lasów, łąk, wiejskiego mleka, kwiatów, ziół i miodu, które z rana i w południe przeplatają się z leniwym brzęczeniem owadów oraz śpiewem ptaków, a wieczorem z pomrukiwaniem krów. Prawdziwy raj. Wycieczki rowerowe najlepiej zaplanować z Białej do Rożyńska czy Kumielska.

W obu miejscowościach znajdziemy bardzo ciekawe kościoły. Gmina Biała Piska ma też bardzo bogatą ofertę agroturystyczną. Bez problemu znajdziemy tam gospodarstwo, które może nas przyjąć na nocleg lub dłuższy kilkudniowy pobyt. Gorąco zachęcam do wpisania Białej Piskiej na mapę letnich wycieczek, znajdziemy tam prawdziwy spokój i odpoczynek po aktywnym zwiedzaniu innych mazurskich miejscowości.

W gminie Biała Piska warto zobaczyć:

Biała Piska: Kościół barokowy pw. św. Andrzeja Boboli z połowy XVIII wieku, w środku zabytkowy ołtarz
Biała Piska: Ratusz miejski
Biała Piska: Zabytkowy cmentarz ewangelicko - augsburski
Biała Piska; Kamienice z XIX wieku
Biała Piska: budynek stacji kolejowej z przełomu XIX i XX
Biała Piska: wieża ciśnień
Kumielsk; XIX wieczny kościół
Drygały: kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach:

Ełk
Orzysz
http://pisz.wm.pl/6518,Pisz-warto-zobaczyc.html
Prostki


Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zorro #784438 | 88.220.*.* 20 sie 2012 09:39

  Burmistrza można spotkać codziennie na rowerze. Jeżdzi do Kowalewa i z powrotem . Tak szybko jeżdzi ,że czasami to go nie widać tylko podmuch wiatru.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. POSZUKIWANY BURMISTRZ #705449 | 217.73.*.* 12 cze 2012 00:08

  POSZUKIWANY BURMISTRZ -zacznijmy wspólnie szukać naszego burmistrz: kto wie co się z nim dzieje - niech pisze !!! popieram Może został schowany na strychu ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. szumowiak #705447 | 217.73.*.* 12 cze 2012 00:06

  a co na to nasz burmistrz? Panie Podziewski - nasz wojewodo - a co dzieje się z panem burmistrzem z Białej Piskiej - od połowy sierpnia 2011 roku nikt go nie widział w urzędzie - czy może nam Pan powiedzieć ??? Mieszkańcy Gminy "czekają i tęsknią" za nim. A może tak jak w Ostródzie Pan załatwi? Powoła nowego?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Szkoda gadać #695239 | 88.220.*.* 2 cze 2012 17:07

   Biała Piska to wiocha zabita dechami

   odpowiedz na ten komentarz

  2. wesołek #543068 | 88.220.*.* 3 lut 2012 23:13

   Biała P to cudowne spokojne miasteczko. Latem dobrze mieć rower, okolice krzyczą historią trzeba to tylko czuć lub odrobinę się wokół rozejrzeć. Przyroda również wiele ma do zaoferowania. (Krąg Galindów, widoczna do tej pory linia frontu z I wojny, dawna granica państwa itp itd...)

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (10)
  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5