Nowa metoda oszustów "na prokuratora"

2023-03-31 11:04:23(ost. akt: 2023-03-31 11:06:21)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Codziennie dochodzi do prób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Oszuści ciągle zmieniają sposoby, dlatego wciąż apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. 79-latka z sąsiedniego powiatu o mały włos straciłaby oszczędności swojego życia.
W środę, 29 marca około godziny 12:30 na telefon stacjonarny seniorki mieszkającej w Lidzbarku Warmińskim zadzwonił mężczyzna, który przedstawiał się jako prokurator. Mężczyzna przekonał kobietę, że rozwiązuje on sprawę licznych oszustw. Poinformował, że jej oszczędności, zgromadzone na koncie bankowym są realnie zagrożone. Poinstruował seniorkę, że aby zabezpieczyć pieniądze kobieta powinna wypłacić je w banku. Wstępnie lidzbarczanka uwierzyła swojemu rozmówcy, któremu na jego prośbę podała swoje wszystkie personalia oraz przekazała w co jest ubrana i jakim samochodem pojedzie do banku. Kiedy kobieta wypłaciła swoje pieniądze ponownie rozmawiała telefonicznie z fałszywym prokuratorem. Wówczas zorientowała się, że jest obserwowana. Seniorka zachowała zimną krew i weszła do budynku administracji publicznej gdzie była już bezpieczna.

Po raz kolejny apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi w przypadku otrzymania tego typu telefonu. Funkcjonariusze nie informują telefonicznie o prowadzonych sprawach i nigdy nie żądają pieniędzy, ani np. danych niezbędnych do logowania na koncie bankowym. Zanim pochopnie podejmiemy działanie, rozłączmy się i dajmy sobie czas na zastanowienie. Oszuści wywierają na nas presję czasową, wprowadzają do rozmowy element zagrożenia, co już powinno budzić nasze podejrzenia. Zawsze tego typu informacje możemy sprawdzić dzwoniąc do banku lub na telefon alarmowy 112.

kpp/tom

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5