Bartoszycki weekend po alkoholu i bez uprawnień. Czy to był rekord?

2022-06-21 14:49:13(ost. akt: 2022-06-22 12:27:18)

Autor zdjęcia: KPP Bartoszyce

BEPIECZEŃTWO\\\ Długi weekend to czas odpoczynku i relaksu, a dla funkcjonariuszy okres wzmożonych kontroli i interwencji. Policjanci zastali opuszczone auto w rowie i zatrzymali dwóch pijanych rowerzystów oraz czterech kierujących bez uprawnień.
W sobotę (18.06.22r.), przed godz. 15:00, policjanci z drogówki w Bezledach zatrzymali do kontroli mężczyznę jadącego motorowerem. Za kierownicą jednośladu siedział 26 – latek, który nie miał uprawnień do kierowania tego rodzaju pojazdem. Mężczyzna powiedział policjantom, że nie wiedział, że powinien mieć prawo jazdy na motorower. Niewiedza nie zwalnia mieszkańca gminy Bartoszyce z odpowiedzialności za wykroczenie kierowania bez uprawnień. Grozi za nie grzywna w kwocie nie mniejszej niż 1500 zł i zakaz kierowania.

W niedzielę (19.06.22r.), po godz. 4:00 policjanci interweniowali w związku ze zgłoszeniem mieszkańca Zielenica, w gminie Górowo Iławeckie. Mężczyzna w przydrożnym rowie zauważył leżący na boku samochód. Był to ford fokus, w którego wnętrzu nikogo nie było. W poszukiwaniu osób mogących brać udział w zdarzeniu przeszukano okolicę, jednak nikogo nie znaleziono. Wewnątrz auta pozostawione były dokumenty należące do mieszkańca powiatu lidzbarskiego. Tamtejsi policjanci interweniowali w miejscu zamieszkania właściciela dokumentów, jednak nie zastali go tam. W trakcie patrolu trasy Lidzbark Warmiński – Górowo Iławeckie zauważyli taksówkę, a w niej siedzącego mężczyznę i kobietę. Kontrola ujawniła, że to osoby biorące udział w zdarzeniu drogowym w Zielenicy. Początkowo, zarówno 18 – latek i jego 19 – letnia pasażerka twierdzili, że nic im nie jest i czują się dobrze. Oboje byli trzeźwi, jednak od mężczyzn pobrano krew do badań za zawartość substancji psychoaktywnych. Po pewnym czasie 19 – latka przyznała policjantom, że czuje różne dolegliwości i zdecydowała się na pomoc medyczną. Kobieta pozostaje w szpitalu na obserwacji. Kryminalni z Bartoszyc wykonali oględziny miejsca wypadku drogowego i zabezpieczyli forda na parkingu strzeżonym. Dochodzenie wyjaśni wszelkie okoliczności tego zdarzenia.

W niedzielę, po godz. 15;00 policjanci z bartoszyckiej prewencji na ul. Nowowiejskiego zauważyli rowerzystę, który jechał slalomem. Zatrzymany do kontroli drogowej 44 – latek był kompletnie pijany. Badanie alkomatem ujawniło obecność ponad 3 promili alkoholu w jego organizmie. Mieszkaniec Bartoszyc dalej nie pojechał, musiał przekazać rower znajomemu. 44 - latka czeka odpowiedzialność za wykroczenie kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, za które grozi kara grzywny w kwocie nie mniejszej niż 2500 zł. Mężczyzna musi liczyć się też z zakazem kierowania rowerami na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Kolejna niedzielna interwencja policjantów z drogówki dotyczyła mężczyzny jadącego audi. Policjanci zatrzymali 43 – latka w Wiatrowcu. Kontrola ujawniła, że mężczyzna nie może kierować, bo ma sądowy zakaz, a do tego jego audi nie miało OC i aktualnych badań technicznych. Mężczyznę czeka odpowiedzialność za przestępstwo niestosowania się do sądowych orzeczeń i finansowe konsekwencje braku obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu.

Przed godz. 21:00 policjanci z drogówki w Sępopolu zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę jadącego Rometem. Kierował nim młody mężczyzna, jak się okazało 16 – latek z gminy Sępopol. Nastolatek nie posiadał uprawnień do kierowania motorowerem. Powiedział policjantom, że odwoził kolegę do domu. Na miejsce interwencji wezwano matkę chłopaka, która twierdziła, że syn wziął skuter bez jej wiedzy i zgody. Materiały tej sprawy trafią do sądu rodzinnego i nieletnich.
Tego samego dania po godz. 21:00, również w Sępopolu policjanci z drogówki zatrzymali mężczyznę jadącego motorowerem. Za kierownicą siedział 21 – latek, który nie miał uprawnień do kierowania. Jego motorower nie miał przeglądu i OC. Mieszkaniec Sępopola odpowie za wykroczenie kierowania bez uprawnień. Musi liczyć się z wysoką karą za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (19/20.06.22r.), policjanci z drogówki w Bisztynku zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Okazało się, że 30 – letni mieszkaniec miasta kierował jednośladem po alkoholu. W jego organizmie krążyło blisko 0,7 promila alkoholu. Rower 30 – latka trafił pod opiekę jego znajomego. Mężczyznę czekają konsekwencje karne popełnionego wykroczenia kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości.
KPP Bartoszyce

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5