Przygotowanie transportu wielkogabarytowego do gminy Sępopol

2021-09-22 13:10:00 (ost. akt: 2021-09-24 08:59:07)
Trwają przygotowania do uruchomienia farmy wiatrowej

Trwają przygotowania do uruchomienia farmy wiatrowej

Autor zdjęcia: pixabay.com

INWESTYCJE || W czasie, gdy Unia Europejska ukarała Polskę za kontunuowanie wydobycia węgla, coraz większą rolę odgrywają ekologiczne źródła energii. Jedno z nich powstaje w gm. Sępopol. Obecnie trwają przygotowania do transportu części instalacji.
Pisaliśmy o tym, że farma wiatrowa powraca pod Sępopol. Inwestycja jest potrzebna, a władze samorządowe umiejętnie korzystają z możliwości podniesienia poziomu bezpieczeństwa w gminie. Dzięki staraniom Ireny Wołosiuk inwestor przekazał 120 tys. na sprzęt dla Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie.

Jednak na uruchomienie farmy wiatrowej jeszcze trochę poczekamy. Nie oznacza to jednak, że nic się nie dzieje. Podczas sobotniego przejazdu pociągiem po zamkniętym zwykle dla ruchu pasażerskiego odcinkiem Korsze – Bartoszyce zauważyliśmy m.in. utwardzenie łuków na przejeździe kolejowym w Wiatrowcu. Również od mieszkańców gminy otrzymujemy informacje, że inwestor przygotowuje się do instalacji wiatraków.

Jak dowiadujemy się w Urzędzie Gminy Sępopol, organizatorem transportów jest inwestor, dlatego urząd nie ma szczegółowej wiedzy dotyczącej terminów transportów elementów konstrukcyjnych elektrowni wiatrowej.
Prawdopodobnie transport odbędzie się w drugiej połowie października bieżącego roku. Z powodu natężenia ruchu, trasy planowane są zwykle w godzinach nocnych.

Nadal trwają negocjacje z zarządcami dróg, dotyczące przebiegu tras. Na terenie gminy Sępopol są to przede wszystkim drogi powiatowe, a tylko niewielkie odcinki przebiegają drogami gminnymi.

Z uwagi na siatkę dróg wykluczającą alternatywne trasy przewozu części wiatraków, na trasie przejazdu prowadzone są drobne prace, takiej jak np. wycinka drzew, czy łagodzenie zakrętów. Oczyszczane są też skrajnie dróg powiatowych.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5