Bezledy. Na ścianie szkoły powstaje mural

2021-07-27 13:30:00 (ost. akt: 2021-07-29 16:49:04)
Cieszymy się, że inicjatywy wychodzą nie tylko nie od nas, ale od środowiska – mówi st. chor. sztab. Mikołaj Błogosławski

Cieszymy się, że inicjatywy wychodzą nie tylko nie od nas, ale od środowiska – mówi st. chor. sztab. Mikołaj Błogosławski

Autor zdjęcia: arch. Centrum Kultury Gminy Bartoszyce

BEZLEDY || Szkoła Podstawowa w Bezledach nosi imię 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Dzięki współpracy dyrekcji szkoły, Centrum Kultury Gminy Bartoszyce i dowództwa Brygady ściana szkoły zostanie ozdobiona muralem.
Pomysł stworzenia muralu powstał dzięki ogłoszeniu przez Ministra Obrony Narodowej konkursu pn. "MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO". Celem konkursu było podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. O pomyśle opowiada Piotr Frąckiewicz, dyrektor Centrum Kultury Gminy Bartoszyce.

— Ponieważ Szkoła Podstawowa w Bezledach nosi imię 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach, zaproponowałem dyrektorowi placówki ozdobienie ściany szkoły muralem, który nawiązuje do jej patrona. Pomysł przekazałem dla Pani Ewy Rubach, prezes Stowarzyszenia „Jak nie my to kto” z Sokolicy, która dzięki przygotowanemu wnioskowi, uzyskała dofinansowanie w wysokości 22 tysiące złotych. Szkoła zapewniła 15% finansowego udziału własnego, a Centrum nawiązało współpracę z dowództwem 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Centrum Kultury Gminy Bartoszyce włączyło się w projekt m.in. poprzez późniejszą realizację teledysku z piosenką hip-hopową o tematyce związanej z projektem muralu. W projekt zaangażował się artysta Piotr „Dziki” Łukjanownicz, który wspólnie z Edytą Szostak realizuje wykonanie muralu. Piotr również napisze i wykona tekst piosenki hip-hopowej o tematyce nawiązującej do historii i tradycji 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Premierę teledysku zaplanowano we wrześniu w Bezledach, gdzie nastąpi również oficjalne odsłonięcie muralu.

Projekt o dofinansowanie przygotowała Ewa Rubach
Fot. arch. Centrum Kultury Gminy Bartoszyce
Projekt o dofinansowanie przygotowała Ewa Rubach

O wypowiedź poprosiliśmy st. chor. sztab. Mikołaja Błogosławskiego, Rzecznika Prasowego 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach.

W projekt zaangażował się raper Piotr „Dziki” Łukjanownicz
Fot. arch. Centrum Kultury Gminy Bartoszyce
W projekt zaangażował się raper Piotr „Dziki” Łukjanownicz

— Ponieważ jesteśmy patronami szkoły w Bezledach, od dawna z nią współpracujemy. Ze szkołą współpracuje nam się bardzo dobrze, co widać również po projekcie związanym z muralem. Cieszymy się, że inicjatywy wychodzą nie tylko nie od nas, ale od środowiska. W sprawie muralu nasza rola polegała na konsultacji projektu, patronacie oraz wsparciu. Mamy nadzieję, że uda nam się oficjalnie odsłonić mural 10 września, gdyż wówczas odbędzie się oficjalne święto naszej Brygady. Mamy nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje nam planów.

dar

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5