Bartoszyce. Czy jest szansa na uratowanie napisu BARTENSTEIN na budynku byłego dworca PKP?

2021-07-20 15:30:00 (ost. akt: 2021-07-20 15:42:47)
Zalecono zbadanie tkanki historycznej napisu na budynku byłego dworca

Zalecono zbadanie tkanki historycznej napisu na budynku byłego dworca

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

Artykuł o odkryciu napisu na budynku byłego dworca przeczytało ponad 2,4 tysiąca osób. Czytelnicy zastanawiali się, jaki będzie los napisu. 83.72% biorących udział w ankiecie chciało jego zachowania. Czy tak się stanie?
10 czerwca opublikowaliśmy list Czytelnika w sprawie historycznego napisu na budynku bartoszyckiego dworca . Budynek byłego dworca PKP w Bartoszycach ujęty jest w ewidencji zabytków. We wtorek 20 lipca otrzymaliśmy kolejną wiadomość.

"Chciałem z całego serca podziękować Gazecie Olsztyńskiej, Gońcowi Bartoszyckiemu za nagłośnienie tematu. Poniżej przesyłam odpowiedź WUOZ w Olsztynie odnośnie zachowania starego napisu Bartensten na dworcu w Bartoszycach. Pozostaje mi jedynie prosić Państwa o przypilnowanie ze swojej dziennikarskiej strony tematu, aby nie umarł w korytarzach urzędowych na miejscu w Bartoszycach.
Daniel Maciąg"

Dzień po publikacji tekstu na naszej stronie internetowej Wojewódzki Konserwator Zabytków otrzymał wniosek z Urzędu Gminy Bartoszyce z prośbą o zalecenia w kwestii odkrycia na elewacji tylnej budynku napisu „Bartenstein” oraz napisu „Bartoszyce” z propozycją zachowania i zakonserwowania obu napisów. W-MWKZ wyraził aprobatę dla w/w pomysłu. Zalecono również zbadanie tkanki historycznej i prowadzenie prac pod nadzorem osoby wykwalifikowanej, spełniającej wymagania określone w art. 37a ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (DzU z 2021r. poz. 710).

dar

Czy warto zachować historyczny napis?
Tak
83.72%
Nie
12.79%
Nie ma dla mnie znaczenia
3.49%

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5