Historyczny napis na budynku bartoszyckiego dworca

2021-06-10 16:55:00 (ost. akt: 2021-07-20 19:46:47)
Historyczna nazwa Bartoszyc widoczna a budynku po byłym dworcu kolejowym

Historyczna nazwa Bartoszyc widoczna a budynku po byłym dworcu kolejowym

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

W poniedziałek 7 czerwca wpłynęła do nas wiadomość o napisie, który został odsłonięty na budynku byłego dworca w Bartoszycach. Apel byłego mieszkańca Bartoszyc wpłynął również do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie oraz Urzędu Miasta w Bartoszycach.
Modernizacje i remonty odsłaniają karty historii Bartoszyc. Tak stało się również w przypadku bartoszyckiego dworca. Podczas remontu od strony torów odsłonięto historyczny napis BARTENSTEIN, którego kilka liter można zauważyć na zdjęciu, nad pozostałością po nazwie BARTOSZYCE.

Przedstawiamy otrzymany list.
"Szanowni Państwo pozwalam sobie dla tak szerokiego i zacnego grona skierować owy list. Jako były mieszkaniec Bartoszyc jednakże wciąż odwiedzający z sentymentem to miasto oraz groby bliskich na starym cmentarzu z wielką ciekawością przyglądam się remontowi dworca PKP. Chciałbym postawić otwarte pytanie do wszystkich którzy być może posiadają takową wiedzę lub zwyczajnie są zainteresowani pielęgnowaniem trudnej, ale prawdziwej historii miasta Bartoszyce odnośnie zachowania, restauracji historycznego napisu BARTENSTEIN na budynku dworca od strony torów. W chwili obecnej napis ten jest częściowo odkryty i absolutnym obowiązkiem powinna być konserwacja, zachowanie, "odtworzenie" tego historycznego napisu podobnie jak to zrobiono na dworcu w Kętrzynie.

Rozumiem, że budynek przestaje pełnić funkcję dworca albo absolutnie od strony torów powinien zachować wartość historyczną i zostać odtworzony stary charakter dworca. Od strony miasta głównej rozumiem, że projekt rewitalizacji zakłada zapewne jakiś napis opisujący funkcję budynku po remoncie i niech tak będzie (trudno...). Błagam, proszę, aby jednakże od strony torów budynek zachował w 100% wartość historyczną zgodną z pierwotną funkcją, bez żadnych upiększeń, tablic, banerów, anten itp. tylko w pięknie odtworzonym napisem BARTENSTEIN.

Historyczny napis Rastenburg na budynku dworca kolejowego w Kętrzynie
Fot. Wojtek Caruk
Historyczny napis Rastenburg na budynku dworca kolejowego w Kętrzynie

Ratujmy co się da, cytując artystę, dopóki tory jeszcze są nie pozwólcie, aby budynek wizualnie zatracił swoją pierwotną historyczną funkcję. Jeżeli nie było to ujęte w kosztorysie, zróbmy zbiórkę publiczną, ze swojej strony w ciemno deklaruję 1 tys zł na odtworzenie i zachowanie napisu oraz w 100% historycznej fasady budynku od strony torów kolejowych. Ideałem było by również wyremontowanie zadaszeń wejść do przejścia podziemnego z peronów, które obecnie jak cała reszta jest w stanie tragicznym.

Ratujmy i zachowajmy połączenie kolejowe (tory, infrastrukturę, itp...) do Bartoszyc, zacznijmy od zachowania po remoncie historycznej fasady choć od strony torowiska.
Z wyrazami ogromnego szacunku
."
(dane do wiadomości redakcji)

W liście internauta wspomina o Kętrzynie. Na budynku dworca widnieje nazwa Rastenburg oraz kierunki do Königsberga oraz miejscowości Prostken. Warto zauważyć, że niemiecka nazwa na budynku dworca kolejowego została odkryta i zachowana za czasów, kiedy burmistrzem Kętrzyna był Krzysztof Hećman.

Podobna sytuacja miała miejsce w Szczytnie. Stary napis Ortelsburg odkryto podczas remontu dworca kolejowego. Długo trwała dyskusja na temat zachowania historycznej nazwy, jednak ostatecznie zachowano obie wersje językowe.

Historyczny napis Ortelsburg na budynku dworca kolejowego w Szczytnie
Fot. Joanna Karzyńska
Historyczny napis Ortelsburg na budynku dworca kolejowego w Szczytnie

Obecnie napis odkryto w Bartoszycach, w których Krzysztof Hećman jest zastępcą Burmistrza. Czy możemy mieć nadzieję, że również w przypadku Bartoszyc wiceburmistrz, znany w Kętrzynie jako pasjonat historii przychyli się do pomysłu zachowania historycznego napisu?

dar

Zapraszamy do zabawy. Jakie jest Wasze zdanie o zachowaniu historycznej nazwy na budynku remontowanego budynku byłego dworca w Bartoszycach?

Czy warto zachować historyczny napis?
Tak
83.72%
Nie
12.79%
Nie ma dla mnie znaczenia
3.49%

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5