"Bartoszyce wczoraj i dziś", czyli niezwykła podróż w czasie

2019-10-21 17:50:59 (ost. akt: 2019-10-21 18:16:53)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Niezwykłą podróż w czasie przeżyli uczestnicy spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Stało się to za sprawą wydarzenia pt. "Bartoszyce: miasto i ludzie — wczoraj i dziś".
Podróż do przeszłości odbyła się z pomocą fotografii dawnych Bartoszyc. Ich autorem jest 84-letni Walerian Kiezik, posiadający chyba najbogatsze archiwum zdjęć dokumentujących wygląd miasta na przestrzeni kilkudziesięciu lat. W poniedziałkowe popołudnie część fotografii pokazał w bibliotece.

Z każdym zdjęciem wracały wspomnienia uczestników, którzy żywo komentowali kolejne slajdy. Rozpoznawano miejsca, budynki, których już nie ma, a nawet będące na fotografiach osoby.

Na slajdach przedstawione były m.in. bartoszyckie ulice. Można było zobaczyć plac Konstytucji 3 Maja (dawniej plac Zjednoczenia) z dopiero co posadzonymi drzewami, budowę obecnej ulicy Bohaterów Warszawy w okolicy schodów prowadzących na plac Bohaterów Westerplatte, dawny przebieg ulicy obok kina Muza, czy fundamenty pod dawny sklep rybny i bar Relax.

Tematami zdjęć były jeszcze zabytki Bartoszyc, miejskie wydarzenia (np. 1-majowe pochody) oraz sami mieszkańcy. Wiele fotografii wzbudzało zachwyt, jak np. zdjęcie lokomotywy z wagonami sunącej na tle zachodzącego słońca w kierunku Lidzbarka Warmińskiego).

Przerywnikami między kolejnymi tematami były wiersze. Recytowała je Elżbieta Pilipiuk, a utwory były jej autorstwa oraz lokalnej poetki, nieżyjącej już Teresy Bratek. Podczas spotkania padła zresztą sugestia, by na zrewitalizowanym "Kwadracie" powstała "Ławeczka Teresy Bratek", na wzór choćby tej Ignacego Krasickiego, znajdującej się w Lidzbarku Warmińskim.

kwk


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wolnosc wedlug poko . #2807979 | 188.147.*.* 22 paź 2019 12:53

    A gdzie sie podzialo otwarte wi fi ,hot spoty np. Tepe Link . I nie piszcie ze to wina pis.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5