Międzynarodowe Forum Młodych Dziennikarzy nad jeziorem Świtaź na Ukrainie

2019-06-23 08:45:45(ost. akt: 2019-06-23 08:52:55)

Autor zdjęcia: archiwum ZSP nr 2 w Bartoszycach

W dniach 10 – 14 czerwca 2019 roku w ramach Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach uczestniczyli w Letniej Szkole Językowej w Łucku na Ukrainie.
Współpraca ze szkołami łuckimi trwa już kilkanaście lat, a projekty realizowane z partnerskimi placówkami oświatowymi mają różnorodny charakter. Tym razem tematem nadrzędnym było doskonalenie sztuki dziennikarskiej.

Pierwsza część wizyty przebiegała w samym Łucku. Młodzież uczestnicząca w wymianie miała okazję zapoznać się, przynajmniej w ogólnym zarysie, ze specyfiką nauczania na Ukrainie, a także odwiedzić najciekawsze zakątki miasta.

Klimat i atmosfera Starego Miasta, na czele z Zamkiem Lubarta, pozwoliły młodzieży poznać ciekawostki z historii tego miejsca i Ukrainy. Natomiast eksponaty, zgromadzone w Muzeum Sztuki Współczesnej, naświetliły młodzieży najnowsze trendy artystyczne współczesnej sztuki ukraińskiej.

12 czerwca 2019 roku w Gimnazjum nr 4 im. Modesta Lewickiego w Łucku zainaugurowano Międzynarodowe Forum Młodych Dziennikarzy. Forum jest kontynuacją festiwalu prasy szkolnej pod nazwą „Gałąź jabłoni”, który odbywa się w tej szkole od 12 lat.

Tym razem festiwal poszerzył swój wymiar i, obok uczniów kilkunastu szkół łuckich, wzięli w nim udział uczniowie z Gimnazjum nr 4 w Brześciu na Białorusi oraz uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach.

Na inauguracji międzynarodowego spotkania obecni byli przedstawiciele władz miasta, przewodnicząca Wydziału Oświaty w Łucku, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie biorący udział w tym przedsięwzięciu.

Druga część naszej wizyty miała miejsce na północy Wołynia, nad jeziorem Świtaź, gdzie odbywało się Międzynarodowe Forum Młodych Dziennikarzy. Pobyt nad jeziorem zdominowany był przez warsztaty dziennikarskie, prowadzone przez redaktora naczelnego portalu „Wołyń 24” - Swiatosława Lesiuka oraz blogera – fotografa Włada Kardasza.

Młodzi Ukraińcy, Białorusini i Polacy z dużym zainteresowaniem zgłębiali tajniki sztuki dziennikarskiej. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności w zakresie pisania artkułów, fotografowania, filmowania, dzielili się doświadczeniami w redagowaniu gazetek szkolnych.

Zwieńczeniem warsztatów był konkurs na opracowanie bloga o tematyce, dotyczącej ważnych problemów społecznych.

Oprócz zajęć typowo dziennikarskich uczestnicy Forum brali udział w zajęciach integracyjnych, językowych, sportowo-rekreacyjnych, doskonaląc w ten sposób swoje umiejętności komunikowania się w językach obcych.

Słoneczna pogoda, szczerość, gościnność, atmosfera życzliwości i otwartości ze strony młodych Ukraińców i ich rodziców, nauczycieli oraz dyrekcji szkoły na długo pozostaną w pamięci uczniów ZSP nr 2.

Są one również wyrazem chęci tworzenia przyjaznych stosunków między naszymi społeczeństwami, nadawania im nowego kształtu, a tegoroczne warsztaty dziennikarskie napawają optymizmem i utwierdzają w przekonaniu, iż kreatywność młodych ludzi, otwartych na nowe idee i pomysły, zaowocuje w trakcie budowania nowego jutra naszych narodów.

Danuta Groth, Mirosław Sawicki


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5