Sesja Rady Miasta Bartoszyce została dokończona. Nowy układ sił?

2019-02-04 14:39:17 (ost. akt: 2019-02-04 15:17:47)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

W poniedziałek 4 lutego dokończona została nadzwyczajna sesja rady Miasta Bartoszyce. Jej tematem były głównie zaproponowane przez burmistrza zmiany w miejskim budżecie.
Sesję trzeba było dokończyć, bo w pierwszym terminie jej zwołania, czyli 29 stycznia, przyszło... za mało radnych, by móc prowadzić obrady i podejmować prawomocne uchwały. Tym razem tego problemu nie było, bowiem listę obecności podpisał komplet 21 radnych.

Sesja dotyczyła głównie zmian w tegorocznym budżecie miasta, które zaproponował burmistrz Piotr Petrykowski. Większość z nich Komisja Programowa i Budżetu zaopiniowała pozytywnie. W tym miejscu znalazło się 20 tys. zł na zakup samochodu dla policji, 20 tys. zł na projekt i budowę pomnika Orła Białego oraz 30 tys. zł łącznie z przeznaczeniem na dotacje dla stowarzyszeń sportowych w Bartoszycach.

Negatywnie komisja zaopiniowała natomiast zwiększenie o 60 tys. zł pieniędzy na promocję, a także 30 tys. zł z przeznaczeniem na ochronę zabytków. Przewodnicząca komisji Elżbieta Zabłocka podkreślała, że nie jest przeciwko propozycjom, ale miasto nie ma zakończonych swoich najważniejszych inwestycji: rewitalizacji, budowy hali sportowej oraz budowy bazaru.

Z kolei przewodnicząca rady Wioletta Machniewska apelowała do burmistrza, by starał się mieścić w uchwalonym już budżecie, a w razie potrzeby szukać oszczędności i przenosić potrzebne kwoty, a nie powodować wzrostu zadłużenia.

Ostatecznie jednak wszystkie propozycje burmistrza zostały... przyjęte. Na wniosek radnej Ewy Pisarskiej najpierw większością głosów odrzucono negatywnie zaopiniowane przez Komisję Programową i Budżetu propozycje, a następnie uchwalono zgłoszone przez burmistrza poprawki.

Nie bez znaczenia było przy tym krótkie wystąpienie reprezentującej Klub Radnych Nasze Miasto Katarzyny Basak, która mówiła m.in. o wyciąganiu ręki do współpracy. Do tej pory cztery radne z tego klubu na ogół głosowały zgodnie z radnymi z Koalicji Obywatelskiej. Tym razem wsparły propozycje burmistrza.

Podczas sesji głos zabrał również dowódca 20 BBZ gen. bryg. Jacek Ostrowski. Starał się on przekonać radnych do pomysłu budowy w Bartoszycach pomnika Orła Białego, ale mówił też o planach jednostki.

Usłyszeć można było m.in. o tym, że w pierwszym kwartale tego roku stan osobowy garnizonu w Bartoszycach wzrośnie o ok. trzysta osób, a do 2021 roku ma on wynosić już półtora tysiąca etatów.

Gen. bryg. Ostrowski zaprosił też na święto 20 BBZ, która w tym roku będzie obchodziła 25-lecie powstania. Święto brygady odbędzie się w dniach 6-7 września. Pierwszy dzień to część oficjalna, drugi to piknik w koszarach dla mieszkańców powiatu.

Grzegorz Kwakszys
g.kwakszys@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Don #2676452 | 81.15.*.* 5 lut 2019 21:08

  A czy ktoś pytał mieszkańców miasta o potrzebę budowy tego pomnika???CZy radni wysilili sie,żeby pochodzić po mieszkaniach,ulicach (jak to mieli w zwyczaju przed wyborami) i zebrać takie informacje???Czy sami znowu będą o wszystkim decydować pod dyktando swoich "liderów"???.Basak i jej ekipa pokazała co potrafi-nazywa to "współpracą".A może po prostu-coś za coś??? Nie zgadzam się na pomnik, a układanki polityczne dla własnych interesów są odrażające!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. 123 #2676415 | 83.6.*.* 5 lut 2019 19:40

   To może już czas na zmniejszenie ilości vice przewodniczących i zmianę przewodniczącego rady. No i "nie mieszkańcy" Bartoszyc już powinni zrezygnować, bo to obciach, że tylu ludzi daję się robić w balona.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Ania #2675877 | 205.201.*.* 5 lut 2019 09:26

    Od lat 90 rządzą nami ludzie bez kompetencji czy to sejm czy samorząd, przez tych ludzi jesteśmy co najmniej dziesięć lat do tyłu nawet w takiej miejscowości jak Bartoszyce zamiast zrobić coś dla mieszkańców np basen kryty to budują hale sportową a zamiast przeznaczyć pieniądze na nowe ścieżki rowerowe to postawią pomnik orła białego i dorzucą się do nowego radiowozu, masakra

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

    1. ? #2675676 | 141.0.*.* 4 lut 2019 21:02

     Garnizon i półtora tysiąca etatów? W jednostce wojskowej w Kołobrzegu, w której służyłem, było dwa i pół tysiąca żołnierzy a była to tylko jedna jednostka z Garnizonu Kołobrzeg.

     Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

    2. Andrzej #2675667 | 91.196.*.* 4 lut 2019 20:49

     Zmiana stanowiska KWW Katarzyny Basak... Znamy jakieś uzasadnienie?

     Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

     Pokaż wszystkie komentarze (7)
     2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5