Żydowo. Uczcili bohaterów walki o niepodległość

2018-11-08 08:55:56(ost. akt: 2018-11-08 09:22:58)

Autor zdjęcia: Elżbieta Kubiszewska

Uczniowie szkoły w Żydowie odwiedzili cmentarz w Markajmach aby oddać cześć bohaterom walki o niepodległość Polski. Poznali historię tej nekropolii.
Przed ponad stu laty z wielu miejsc wyruszyli żołnierze, których szlak prowadził do wolnej i niepodległej Polski. Zaczęła się wielka walka o Polskę, prowadzona na wielu frontach, walka, w której oficerowie i szeregowi żołnierze dokonywali niezwykłych czynów.

Znamy sylwetki żołnierzy, którzy wsławili się w walce o niepodległość Polski. Wielu z nich to anonimowi bohaterowie tamtych dni.

Szlak Żołnierzy Niepodległej to projekt ocalenia od zapomnienia żołnierzy wszystkich formacji walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej poprzez popularyzację wiedzy o miejscach pochówku, miejscach pamięci.

Realizując kolejne zadanie "Chwała bohaterom" w ramach konkursu „Szkoła Niepodległej” uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie 24 października 2018 roku odwiedzili miejsce pochowku bohaterów związanych z walkami o wolną Polskę.

Miejscem tym jest jeden z największych cmentarzy z I wojny światowej w regionie, cmentarz wojenny w Markajmach. Uczniowie poznali historię cmentarza, który dziś jest obiektem zabytkowym.

Miejsce to jest związane z istnieniem w latach 1914-1919 w Lidzbarku Warmińskim niemieckiego obozu jenieckiego dla podoficerów i szeregowców. Wziętych do niewoli żołnierzy Niemcy wykorzystywali przy wielu pracach, min. przy budowie kolei do Bartoszyc.

Oprócz jeńców wojennych w obozie przetrzymywano belgijskich robotników cywilnych oraz niemieckich uchodźców z Wołynia.

Na terenie obozu istniał lazaret. Obozowe półziemianki mogły pomieścić jednocześnie około 15 000 jeńców. Osoby zmarłe grzebano w pobliskim lesie, na tym właśnie cmentarzu.

Uczniowie dowiedzieli się również, że ocalałe w większości akty zgonów znajdują się w lidzbarskim Urzędzie Stanu Cywilnego.

Stąd dokładnie wiadomo, ze na cmentarzu pochowano jeńców wielu narodowości:
- 2081 żołnierzy rosyjskich (w tym licznych Polaków),
- 506 żołnierzy rumuńskich,
- 43 żołnierzy francuskich,
- 19 żołnierzy włoskich,
- 8 żołnierzy serbskich,
- 45 robotników belgijskich,
- kilkudziesięciu niemieckich uchodźców.

Na zachowanych płytach nagrobnych uczniowie doszukali się wielu polskich nazwisk. Oddając cześć wszystkim bohaterom walk o niepodległość zapaliliśmy na cmentarzu symboliczne znicze i uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy. Chwała bohaterom.

EK


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. S54 #2619714 | 8 lis 2018 15:52

    Dlaczego autor artykułu nie wspomina o grobach a właściwie kwaterze żołnierzy angielskich. Została niedawno odnowiona, postawiono nowe tablice nagrobkowe. Jeżeli m ożna tak powiedzieć to ta kwatera jest "ozdobą" cmentarza.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5