Krawczyki. Kochaj bliźniego swego jak siebie samego

2017-12-06 11:23:27 (ost. akt: 2017-12-06 11:28:01)

Autor zdjęcia: Ewa Trzcińska

Takie hasło przyświecało spotkaniu uczniów klas IV-VII z panem Arkadiuszem Monkiewiczem w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krawczykach w dniu 5 grudnia 2017 r. Gość opowiadał im o swoich pasjach osiągnięciach i niepełnosprawności.
Wolontariusze z klasy VI, pod kierunkiem swojej opiekunki, przygotowali na ten dzień krótki apel dotyczący tolerancji, życzliwości, dostrzegania osób niepełnosprawnych w swoim środowisku lokalnym.

Pan Arkadiusz Monkiewicz mieszka w Osiece. Od urodzenia zmaga się z niepełnosprawnością, której przyczyną jest wada kręgosłupa. Nie była ona jednak przeszkodą w ukończeniu Pedagogiki Specjalnej z Oligofrenopedagogiką na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Pan Arkadiusz jest członkiem Stowarzyszenia Bartoszycka Grupa Literacka „Barcja” oraz działającej przy bibliotece 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej Grupie Literackiej „Poetica”.

Pasjonują go nie tylko poezja i literatura, ale także rozwiązywanie krzyżówek i zadań szaradziarskich. Interesuje się również historią, muzyką rockową, podróżami i... sportem. To brązowy medalista Mistrzostw Polski w zawodach na trójkołowym rowerze typu handbike.

I właśnie spotkanie z panem Arkadiuszem uświadomiło młodzieży, że osoby z dysfunkcjami są pełnoprawnymi obywatelami, osobami, które nie zamykają się w czterech ścianach swojego domu, ale wychodzą do ludzi, osiągają sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym.

Pan Monkiewicz we wrześniu tego roku został laureatem 7. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Osób Niepełnosprawnych „Słowa, dobrze, że jesteście”, zorganizowanego przez Fundację Anny Dymnej. Nagrodę odebrał w Krakowie.

Uczniowie wysłuchali opowieści o życiu i twórczości zaproszonego gościa, w skupieniu wysłuchali kilku jego wierszy z debiutanckiego tomiku „Jestem stąd” wydanemu dzięki sponsorowi - Rotary Club Bartoszyce–Lidzbark Warmiński oraz z antologii „Zobaczyć człowieka w człowieku”.

Ewa Trzcińska

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5