Bezledy. Historia wpleciona w pieśni i piosenki

2017-04-15 11:42:01(ost. akt: 2017-04-15 11:47:39)

Autor zdjęcia: Halina Turowska

W Domu Kultury w Bezledach, 5 kwietnia odbył się VII Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej zorganizowany przez Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bezledach pod patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty pana Krzysztofa Marka Nowackiego.
Tegoroczny konkurs nosił tytuł „Historia wpleciona w pieśni i piosenki”, a hasłem przewodnim były słowa Henryka Sienkiewicza: „Sławić wszystko co polskie, kochać swój naród, czuć jego przeszłość i wierzyć w jego przyszłość”.

Służył popularyzacji pieśni patriotycznych i żołnierskich, jako jednej z form wychowania patriotycznego. Odwoływał się do wartości wychowawczych, społecznych i kulturowych naszego kraju.

W konkursie wzięły udział wszystkie placówki oświatowe działające na terenie gminy Bartoszyce w czterech kategoriach wiekowych, poczynając od przedszkolaków a kończąc na uczniach gimnazjum. W przerwie konkursu wystąpiła grupa Rosenthal Junior z  Bartoszyc.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: przedstawiciele biura poselskiego posła na sejm RP pana Adama Ołdakowskiego, płk Janusz Wiatr - dowódca 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej - patrona naszej szkoły, sekretarz gminy Bartoszyce - pan Włodzimierz Kowalik.

Jury w składzie: pani Elena Witkowska - nauczyciel muzyki w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach, pan Krzysztof Kowalski - starszy instruktor KO w Klubie Garnizonowym w Bartoszycach i pan Jerzy Makowski - muzyk i kierownik Domu Kultury w Bezledach wyłoniło zwycięzców:

Przedszkole:
I miejsce: Julia Marczenia - Punkt Przedszkolny w Bezledach;
II miejsce: Hanna Kiszło - Punkt Przedszkolny w Bezledach;
III miejsce: Diana Sosińska - Przedszkole Gminne nr 1 w Bartoszycach;
IV miejsce: Jan Rurka - Przedszkole Gminne nr 1 w Bartoszycach;

Uczniowie klas 0 - III:
I miejsce: Karolina Drożewska – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wojciechach;
II miejsce: Alicja Kapanajko – Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Galinach;
III miejsce: Karolina Dedo - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bezledach – Szkoła Podstawowa im. 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bezledach;

Uczniowie klas IV - VI:
I miejsce: - Sara Owoc – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sokolicy;
II miejsce: Julia Ikier - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bezledach – Szkoła Podstawowa im. 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bezledach;
III miejsce: Aleksander Poddenek – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wojciechach;

Uczniowie gimnazjum:
I miejsce: - Michał Grabuś - Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kinkajmach;
II miejsce: Katarzyna Dedo - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bezledach - Gimnazjum im. Straży Granicznej w Bezledach;
III miejsce: Patrycja Kuzia - Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kinkajmach.

Sara Owoc, uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sokolicy, została również nagrodzona za wybitne zdolności wokalne otrzymując specjalne wyróżnienie - puchar ufundowany przez Stowarzyszenie BartQultura oraz nagrodę ufundowaną przez posła na sejm RP pana Adama Ołdakowskiego.

Zwycięzcy konkursu otrzymali statuetki, wyróżnieni nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy listy gratulacyjne z rąk przedstawicieli pana posła, a od organizatorów pamiątkowe znaczki.

„Święto muzyki” organizowane przez naszą placówkę było okazją do podkreślenia więzi łączącej szkołę z patronem – 20 Bartoszycką Brygadą Zmechanizowaną. Natomiast treść śpiewanych utworów nawiązywała do trudnych losów naszej ojczyzny i bohaterstwa polskiego żołnierza.

Spotkanie służyło rozwojowi talentów muzycznych dzieci i młodzieży, pokazywało jeden ze sposobów kultywowania patriotyzmu we współczesnym świecie. Pozwoliło uczestnikom pokazać wachlarz ich umiejętności wokalnych.
Ten dzień był pełen wzruszeń i nostalgii.

Halina Turowska


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5